Siekierkę z epoki brązu sprzed prawie 3 tys. lat oraz dwa kilkusetletnie żelazne topory będzie można wkrótce oglądać na wystawie w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Artefakty zostały odkryte w zeszłym roku w okolicach Jarosławia, a potem trafiły do zbiorów jarosławskiego muzeum.
Zabytkowe narzędzia odkryli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Grupa Jarosław” podczas poszukiwań z wykorzystaniem wykrywaczy metalu prowadzonych na podstawie pozwolenia Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu.
Jak poinformowała archeolożka dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt z jarosławskiego muzeum, znaleziona w pobliżu wsi Piwoda, około 10 km na północ od Jarosławia, siekierka liczy prawie trzy tysiące lat – datowana jest na okres 900-800 przed naszą erą i pochodzi z późnego okresu epoki brązu.
Zdaniem kierownika Działu Zbiorów i Badań jarosławskiego muzeum, archeologa dra Marcina Burghardta, kształt eksponatu i bardzo charakterystyczna dekoracja nawiązują do siekierek ze skarbu z miejscowości Ruda na zachodniej Ukrainie.
– Znaleziska podobnych przedmiotów koncentrują się przede wszystkim w dorzeczu górnego Dniestru i w zachodniej części Kotliny Karpackiej. Do niedawna siekierki typu Ruda nie były znane z terenów naszego kraju. Zabytek z Piwody jest dopiero drugim takim obiektem odkrytym w Polsce – zaznaczył dr Burghardt.
Kolejnym zabytkiem odkrytym podczas poszukiwań, który wzbogacił zbiory muzeum w Jarosławiu, są dwa żelazne topory. Jak powiedział dr Burghardt, jeden z nich, starszy i z lepiej zachowaną metalową częścią (tzw. żeleźce), został odkryty w lasach na pograniczu powiatu lubaczowskiego i jarosławskiego. Jego forma zbliża go do grupy toporów z młodszego stadium okresu wczesnego średniowiecza, które datować można na przedział między XI a XIII, a być może nawet XIV stuleciem.
Siekierka z epoki brązu oraz topory to już kolejne zabytki archeologiczne odkryte przez Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego „Grupa Jarosław”, które trafiły do zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. W listopadzie 2023 roku członek Stowarzyszenia Piotr Gorlach odkrył w lasach na terenie Nadleśnictwa Jarosław unikatowy miedziany sztylet z końca III tysiąclecia przed Chrystusem. Niewielki przedmiot, który na chwilę obecną jest najstarszym sztyletem wykonanym z metalu odkrytym na terenie południowo-wschodniej Polski, dziś stanowi ozdobę stałej wystawy archeologicznej w jarosławskim Muzeum. Odkryte niedawno eksponaty wkrótce do niego dołączą.
Tekst: PAP / Fot.: FB Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich