Polscy archeolodzy rozpoczynają badania grobowca faraona Szepseskafa, jednego z najmniej poznanych obiektów starożytnego Egiptu. Prace na stanowisku potrwają dwa miesiące i skupią się na eksploracji wnętrza grobowca.
Archeolodzy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis, do Egiptu wyruszyli w piątek 24 stycznia. – Prace polsko-egipskiej misji archeologicznej „Mastaba Faraona” oficjalnie rozpoczną się z końcem stycznia – informują w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele misji.
Naukowcy zbadają grobowiec faraona Szepseskafa – jeden z najmniej poznanych obiektów starożytnego Egiptu. Znajduje się on na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu. Grobowiec, wokół którego narosło wiele teorii i mitów, nie został nigdy szczegółowo poznany.
„Rozpoczynamy ekscytującą podróż, która – mamy nadzieję – pozwoli rozwikłać wiele zagadek. Ta misja nie tylko daje wyjątkową szansę na odkrycie tajemnic grobowca Szepseskafa, ale także pozwoli cofnąć się w czasie, do okresu budowniczych monumentalnych grobowców, w tym wielkich piramid, które do dnia dzisiejszego pobudzają wyobraźnię i ciągle pozwalają stawiać nowe pytania badawcze” – powiedziała prof. Teodozja Rzeuska, kierownik misji „Mastaba Faraona”, cytowana w przesłanym PAP komunikacie.
Prace na stanowisku potrwają dwa miesiące i skupią się na eksploracji wnętrza grobowca, w tym na zbadaniu okoliczności powstania budowli i rekonstrukcji zniszczonego jeszcze w starożytności, bazaltowego sarkofagu faraona. Planowane są prace archeologiczne po południowej stronie grobowca, a także badania niewielkiej kaplicy, która przylega do jego wschodniej ściany.
Realizacja projektu była uzależniona od zgromadzenia środków finansowych w wysokości co najmniej 250 tys. zł. Dzięki zaangażowaniu prawie 2 tys. darczyńców, którzy w serwisie Patronite wpłacili łącznie ponad 116 tys. zł, oraz wsparciu ze strony przedsiębiorców z Polskiej Rady Biznesu i fundacji OmenaArt Foundation, organizatorzy zabezpieczyli środki niezbędne do rozpoczęcia prac.
Pierwszy sezon misji „Mastaba Faraona” odbył się na początku 2024 r. W tym czasie archeolodzy skoncentrowali się przede wszystkim na przeprowadzeniu szczegółowych pomiarów obiektu oraz opracowaniu jego modelu w technologii 3D, a także na wstępnych badaniach najbliższego otoczenia grobowca i określenia priorytetów badawczych na kolejne lata.
„Przyznanie zgody egipskiego rządu na przeprowadzenie badań tego niezwykłego obiektu, miejsca pochówku króla panującego w czasach IV dynastii, jest ogromnym wyróżnieniem dla polskiej nauki. To także dowód uznania dla naszych dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie archeologii Egiptu i okazja do tego, aby umocnić naszą pozycję naukową w kraju nad Nilem. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim darczyńcom oraz instytucjom, które finansowo wsparły naszą misję. To dzięki Państwa pomocy możemy kontynuować badania nad tym niezwykle interesującym i ciągle mało znanym okresem w bogatej historii starożytnego Egiptu” – podkreślił dr Krzysztof Radtke, zastępca kierownika misji. (PAP)