Coraz więcej osób interesuje się genealogią, trend staje się szczególnie widoczny w Internecie. W sieci można znaleźć grupy poszukiwaczy genealogicznych, a także strony internetowe z gotowymi drzewami genealogicznymi. Profile, które specjalizują się w tematyce genealogii, obserwowane są nieraz przez tysiące użytkowników.
Weryfikacja informacji genealogicznych w Internecie – dlaczego jest to ważne?
Jeśli trafimy na zapisy o naszych przodkach w Internecie, kluczem jest weryfikacja znalezionych informacji. Podkreślił to ekspert genealogiczny Alan Jakman w rozmowie z Polskim Radiem Rzeszów:
-To, że znajdziemy w jakimś serwisie genealogicznym naszego pradziadka i drzewo genealogiczne naszej rodziny pociągnięte do XIII wieku, to nie znaczy, że to jest prawda. Pytanie, skąd mamy informację?
Alan Jakman zaleca, aby przed sprawdzeniem informacji w Internecie lub poszukiwaniem dokumentów, zacząć od rozmów z seniorami rodziny. Często posiadają oni wiedzę, której nie znajdziemy w żadnej dokumentacji.
Jeśli zdecydujemy się na odkrycie prawdy, warto zwrócić uwagę na tzw. rodzinne legendy, które często wiązane są ze szlacheckim pochodzeniem.
– Dwory, które w opisach są przedstawiane jako monumentalne nie zawsze takie były. Nie zawsze te dwory należały do naszych przodków. Bardzo często byli oni tam parobkami – dodał Alan Jakman.
Podcast na radiowym YouTube.