Pomimo wcześniejszego zaostrzenia przepisów i wprowadzenia dotkliwych kar, problem nietrzeźwych kierowców nadal pozostaje poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.
Tylko w ubiegłym roku na Podkarpaciu odnotowano ponad 3 680 kierujących pod wpływem alkoholu, nietrzeźwi kierujący spowodowali 49 wypadków, w których zginęło 7 osób, 59 zostało rannych.
Kary dla wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu to m.in.: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, grzywna do 10 tysięcy złotych, czy konfiskata pojazdu. Obecnie dopiero po przekroczeniu poziomu 0,2 promila alkoholu kierujący pojazdem odpowiada karnie. W większości państw europejskich limit dopuszczalnej zawartości alkoholu mieści się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. W wielu przypadkach jest on obniżony (najczęściej do 0,0‰) dla kierowców zawodowych i początkujących. Takie rozwiązanie zapowiedziano także w polskich przepisach i ma ono dotyczyć kierowców niepełnoletnich.
– W 2024 roku na Podkarpaciu kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej zorganizowano dla przeszło 700 osób. Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie – mówi Janusz Stachowicz, dyrektor rzeszowskiego WORD-u.
Jak podkreśla, przepisy dotyczące osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu powinny być zaostrzone.
Aktualnie kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej trwa dwa dni i kosztuje 500 zł. Dla porównania kurs redukujący punkty karne to koszt 1000 zł.
Tekst: J. Ślońska