W piątek (31.01) mija termin składania przez właścicieli nieruchomości obowiązkowej informacji o znajdujących się na posesji wyrobach zawierających azbest. Materiał ten, stosowany niegdyś m.in. w elementach budowlanych, jest niebezpieczny dla zdrowia. Za niezłożenie deklaracji grozi grzywna do 20 tys. zł.
Obowiązek składania co roku do końca stycznia aktualnej informacji o znajdujących się na terenie posesji wyrobach z azbestem wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest.
Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, za niezłożenie do urzędu miasta lub gminy informacji o wyrobach zawierających azbest grozi grzywna do 20 tys. zł; jej wysokość zależy od ilości azbestu, o którym właściciel nie przekazał informacji.
Azbest to nazwa materiałów wytwarzanych z włóknistych minerałów krzemianowych. Ze względu na właściwości chemiczne i fizyczne, azbest znalazł zastosowanie m.in. w materiałach budowlanych, przede wszystkim do produkcji płyt azbestowo-cementowych stosowanych w pokryciach dachowych i elewacjach. Azbest nie ulega degradacji chemicznej ani biologicznej, wykazuje odporność na działanie agresywnych chemikaliów oraz ekstremalne warunki klimatyczne, w tym wysokie temperatury. Dzięki ogniotrwałości i dobrej izolacyjności termicznej stosowano go również do wyrobu tkanin, farb ogniotrwałych oraz wyrobów ciernych.
Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi. Sama obecność azbestu nie jest zagrożeniem dla zdrowia, ale staje się on niebezpieczny w momencie uszkodzenia (łamania, kruszenia, cięcia) lub gdy dochodzi do korozji wyrobów zawierających azbest. Prowadzi to do uwalniania włókien azbestowych, które wraz z wdychanym powietrzem mogą dostać się do ludzkiego organizmu.
Zgodnie z przyjętym w 2010 r. rządowym Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, wyroby zawierające azbest mają być usunięte i unieszkodliwione. Ustawa i odpowiednie rozporządzenia określają sposoby oraz zasady bezpiecznej i higienicznej pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu azbestu, a także sposoby bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest. Usuwaniem materiałów zawierających azbest mogą się zajmować wyłącznie uprawnione do tego firmy.
Tekst: PAP / Fot.: ilustracyjna