3200 pracowników z 250 podkarpackich przedszkoli zostało przeszkolonych z pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponadto placówki zostały zaopatrzone w apteczki medyczne z wyposażeniem dobranym pod kątem udzielania pierwszej pomocy małym dzieciom.
To efekt pilotażowego programu „Ratujemy”. 1200 godzin szkoleń przeprowadzili ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.
Marcin Warchoł, koordynator szkoleń, powiedział, że jest kilka krytycznych momentów istotnych w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej dzieciom. Podstawowym jest fakt, że kilkuletnie dziecko może mieć problem z zakomunikowaniem tego, że dzieje się coś złego z nim lub jego kolegą. Drugim momentem jest strach u dorosłego przed podjęciem akcji, że mogą zrobić krzywdę dziecku. Pojawia się też panika osoby dorosłej odpowiedzialnej za czyjeś dziecko – dodaje ratownik medyczny.
W szkoleniu udział wzięła Kamila Rzucidło, dyrektorka jednego z przedszkoli w Nosówce. Jak podkreśliła, dzięki szkoleniu uzyskała wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do udzielenia pomocy najmłodszym dzieciom, w tym resuscytacji oraz reakcji w przypadku zadławienia.
Z programu „Ratujemy” nieodpłatnie skorzystały przedszkola publiczne i niepubliczne na terenie całego województwa. Szkolenia przeprowadzono od maja do grudnia 2024 roku. Program został sfinansowany z budżetu województwa podkarpackiego na łączną kwotę 163 tys. zł.
Relacja i tekst: J.Piekło