Witryna sztuki to nowy pomysł tarnobrzeskich artystów-plastyków, którzy chcą promować swoją twórczość.
Wspólna inicjatywa trójki malarzy – Marty Lipowskiej, Grzegorza Wójcika oraz Krzysztofa Miśkiewicza, cieszy się duża popularnością.
Witryna sztuki mieści się w zaadaptowanej witrynie, dawno opuszczonego sklepu spożywczego, przy ulicy Mickiewicza 16 w Tarnobrzegu – jednej z głównych arterii miejskich.
Pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia, Marta Lipowska powiedział, że może to być wyjątkowa forma promocji ich artystycznej twórczości. Tym bardziej, że każdy z artystów tworzy w innym stylu i w takiej formie może przybliżać sztukę odbiorcom, którzy codziennie będą spacerować koło okien, gdzie są umieszczone obrazy.
Kilka słów o autorach:
Marta Lipowska – studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom obroniła w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Marta Lipowska tworzy w technice olejnej. Inspiruje ją natura. Jej obrazy przedstawiają sceny z codziennego życia, ale najważniejsze są w nich światło i kolor. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Słowacja, Belgia). Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. W 2008r. znalazła się na liście najbardziej perspektywicznych polskich artystów do 35 roku życia „Kompas Młodej Sztuki”. Prace w kolekcjach prywatnych m. in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach, Rosji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii i Japonii.
Grzegorz Wójcik – urodził się w 1982 roku w Tarnobrzegu. W latach 2001-2006 studiował malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego. Mieszka w Tarnobrzegu, od kilku lat zajmuje się malarstwem pejzażowym. Miał wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w BWA Galerii Sanockiej. Otrzymał wyróżnienie honorowe na 25. Międzynarodowym Wschodnim Salonie Sztuki (Lublin, 2020 r.), wyróżnienie na VII Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro Art (Łódź, 2021 r.), II nagrodę na „Porównaniach 31”(Sandomierz, 2022 r.), IV nagrodę na „Porównaniach 32” (Sandomierz, 2023 r.), VI nagrodę na „Porównaniach 33” (Sandomierz, 2024 r.) – wystawie prezentującej dorobek artystyczny środowiska związanego z Ziemią Sandomierską. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Szkocji i Polsce.
Krzysztof Miśkiewicz – urodzony w 1980 roku w Tarnobrzegu. Społecznik, animator kultury alternatywnej, a od niedawna artysta malarz. Jak sam o sobie mówi: „twórca czasów pandemii”, bo przygodę z malarstwem rozpoczął w marcu 2021 roku i pasja ta trwa po dziś dzień. W środowisku kulturalnym Tarnobrzega znany przede wszystkim z organizacji koncertów hardcore/punk, (przed pandemią w ramach działalności Stowarzyszenia M-Rock, w którym pełnił funkcję członka zarządu), obecnie zaś jako założyciel Kolektywu Kulturalnego What’s That Noise, który zajmuje się organizacją wystaw i koncertów. Debiutował w grudniu 2022 roku wystawą w tarnobrzeskiej Wozowni. Jego prace malarskie wymykają się jednoznacznej kategorii. Mówi o sobie, że jest artystą jeszcze poszukującym swojego stylu, dlatego w jego twórczości możemy spotkać melancholijne i oniryczne pejzaże, abstrakcje, elementy glitch artu oraz sztuki ulicznej. Inspiruje go szeroko rozumiana popkultura, literatura, kino grozy, wczorajszy sen.
Tekst i fot: R.Pytka