Obniżony nastrój, trudności z wykonywaniem obowiązków, zmiany w nawykach żywieniowych, uczucie lęku, myśli samobójcze, to jedne z objawów depresji.
Jeśli utrzymują się one przez co najmniej dwa tygodnie, powinniśmy zgłosić się po pomoc do specjalisty, czyli lekarza psychiatry – podkreślił Jakub Litwin, psycholog i psychoterapeuta z Fundacji PRO-FIL, koordynator Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie. Choroba ta wymaga leczenia – terapii indywidualnej lub grupowej, a często także farmakologii.
Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Szacuje się, że na całym świecie choruje na nią 350 mln ludzi, w Polsce to około 1,5 mln osób. Gość Polskiego Radia Rzeszów wrócił uwagę na to, że częściej na depresję zapadają kobiety.
Szczególnie trudna do rozpoznania jest depresja u dzieci i młodzieży. Jak wyjaśnia Jakub Litwin, choroba ta u młodych osób przybiera często formę maskowaną – w postaci bólu somatycznego lub agresji.
Psycholog zaznaczył, że choć u dorosłych i seniorów diagnoza bywa prostsza, to depresja wciąż pozostaje tematem tabu. Depresja nieleczona często kończy się próbami samobójczymi, te częściej podejmują mężczyźni. Na 5,5 tys. prób samobójczych 5 tys. to próby podjęte przez mężczyzn – dodał gość naszej rozgłośni.
Jutro 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jest to wyraz solidarności z osobami chorującymi na tę chorobę.
Z Jakubem Litwinem rozmawiała Justyna Piekło:
Tekst: J.Piekło