W niedzielę – 23 lutego – o godz. 10:30 w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie odprawiona zostanie msza św. w intencji Wacława Kopisto oraz Aliny Kopisto z d. Żulińskiej, łączniczki AK, więźniarki syberyjskich łagrów. Po nabożeństwie, zostaną zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów przy obelisku upamiętniającym żołnierza.
Major Wacław Kopisto urodził się 8 lutego 1911 r. na Wołyniu. Był absolwentem Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Studiował w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie. We wrześniu 1942 r. – jako skoczek „cichociemny” – podjął walkę w okupowanym kraju. Brał udział w słynnym odbiciu kilkudziesięciu osób z niemieckiego więzienia w Pińsku. Od lutego 1943 r. był szefem „Kedywu” w Łucku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został aresztowany i po sześciu miesiącach skazany przez trybunał wojenny w Kijowie na karę śmierci.
Spoczywa wraz z małżonką na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Od 1993 r. jego imię nosi jedna z ulic miasta, przy której jest obelisk z pamiątkową tablicą. Właśnie tam, obok budynku rzeszowskiego Oddziału Telewizji Polskiej, odbędzie się druga część dzisiejszych, rocznicowych obchodów.
Tekst: A. Karłowska / Fot.: PRR, archiwum