Do połowy lutego w województwie podkarpackim odnotowano 1564 zakażenia RSV — to niemal dwa razy więcej, niż w całym styczniu. Rośnie także liczba zachorowań na grypę — do 15 lutego było ich ponad 8150, podczas gdy w styczniu 6500.
W szpitalu miejskim hospitalizowanych jest siedmioro dzieci zakażonych RSV, a w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 — czworo. Jak podkreśla pulmonolog i pediatra Krystyna Piasecka, większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie i jest leczona ambulatoryjnie. W diagnozie pomagają testy combo, które pozwalają lekarzom szybko dobrać odpowiednie leczenie.
Wśród dorosłych dominuje grypa, a do szpitali trafiają głównie pacjenci z chorobami przewlekłymi, u których infekcja prowadzi do powikłań — zaznacza Krzysztof Bońkowski, zastępca dyrektora ds. klinicznych Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.
Lekarze podkreślają, że objawy wirusowych infekcji oddechowych — grypy, RSV, rinowirusów i adenowirusów — mogą być bardzo podobne. Dlatego kluczowe jest wykonywanie testów, które w kilka minut pozwalają określić przyczynę choroby i zastosować właściwe leczenie.
Tekst: A.Radochońska