Powiat rzeszowski stawia na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz dynamiczny rozwój gospodarczy. O nowych inwestycjach, planach na przyszłość oraz wyzwaniach samorządowych opowiedział na antenie Polskiego Radia Rzeszów starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz.
Nowoczesne przejścia dla pieszych kluczem do bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo na drogach powiatu rzeszowskiego to priorytet. W ramach programu poprawy warunków na przejściach dla pieszych, wprowadzane są nowoczesne rozwiązania, takie jak aktywne oznakowanie i inteligentne sygnalizatory. Takie systemy pojawiły się już w Łące, Trzebosi i Rudnej Wielkiej.
Inwestycja w te rozwiązania ma realne podstawy – co roku na drogach powiatowych ginie 15 osób. Planowane zmiany mają na celu znaczne zmniejszenie tej tragicznej statystyki. Powiat przeznacza na ten cel 30 milionów złotych, inwestując w doświetlenia, nowe przejścia i zaawansowane technologie ostrzegania kierowców.
Rzeszów-Dworzysko: Ostatnie wolne działki dla inwestorów
Powiat rzeszowski rozwija się nie tylko pod kątem bezpieczeństwa, ale także gospodarki. Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko stał się kluczowym punktem inwestycyjnym regionu. Większość terenów już została zagospodarowana, ale pozostają jeszcze cztery działki gotowe na przyjęcie nowych firm.
– Park Rzeszów-Dworzysko to już kilkadziesiąt firm i setki miejsc pracy. Zainteresowanie jest ogromne, dlatego planujemy dalsze uzbrajanie nowych terenów inwestycyjnych – zaznacza starosta Jarosz.
Aglomeracja rzeszowska: Czas na współpracę i wspólny bilet
Jednym z ważniejszych projektów dla powiatu rzeszowskiego jest budowa silnej aglomeracji rzeszowskiej. Skupia ona miasto Rzeszów, 14 gmin oraz dwa powiaty – rzeszowski i łańcucki. Celem tej inicjatywy jest m.in. usprawnienie transportu publicznego poprzez wprowadzenie zintegrowanego biletu obejmującego MKS, Kolej Aglomeracyjną i MPK Rzeszów.
Współpraca powiatu z Uniwersytetem Rzeszowskim
Starostwo Powiatowe w Rzeszowie planuje zacieśnić współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim. Podpisane porozumienie będzie dotyczyło m.in. wsparcia kształcenia lekarzy oraz możliwości odbywania praktyk w instytucjach podlegających powiatowi. Ważnym punktem współpracy ma być także analiza i rozwój systemu opieki zdrowotnej, w tym funkcjonowania szpitala w Górnie, specjalizującego się w chorobach płuc i opiece paliatywnej.
Czy powiaty są niedoceniane?
Starosta Jarosz podkreśla, że wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z roli powiatów.
– Często, gdy zapytać mieszkańców, czym zajmuje się starostwo, trudno o jednoznaczną odpowiedź. A przecież odpowiadamy za drogi, szkoły średnie, komunikację, rejestrację pojazdów, pozwolenia budowlane i wiele innych obszarów – zaznacza.
Rozmowa Moniki Domino ze starostą rzeszowskim Krzysztofem Jaroszem:
Tekst: Ł.Wacławek, fot. M.Domino