Wystawa w ‘’Radiowej Galerii Pod Zegarem’’ w Polskim Radiu Rzeszów, to kolejna odsłona cyklu ‘’Do pary’’. Tym razem swoje prace prezentują Iwona Duracz Gil i Łukasz Gil, para artystyczno-małżeńska. Obydwoje są absolwentami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, studiowali w pracowni malarstwa prof. Stanisłąwa Białogłowicza. Uprawiają głównie malarstwo i rysunek.
Z autorkami prac rozmawiają dr Anna Steliga teoretyczka sztuki z Uniwersytetu Rzeszowskiego i red. Adam Głaczyński.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Para artystyczno-małżeńska
Iwona Duracz-Gil
Mieszkanka Rzeszowa. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w 2018 roku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Pracowni Malarstwa prof. zw. Stanisława Białogłowicza. Zajmuje się dydaktyką oraz twórczością artystyczną w zakresie sztuk pięknych. Malarka prowadzi pracownię rysunku i malarstwa, w której dzieci i młodzież doskonalą swoje umiejętności malarskie i rysunkowe. Laureatka III miejsca w 13. Międzynarodowym Biennale Miniatur w Częstochowie (2024r.). Jej obrazy wystawiano zarówno na wystawach indywidualnych, m.in.: Warstwy pejzażu (2024) – BWA Sieradz; Warstwy pejzażu (2024) – Galeria U Attavantich w Jarosławiu; Człowiek/natura/znak (2019) – Galeria ESCK w Mielcu; Granice pejzażu (2017) – Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, jak i zbiorowych, m.in.: 13. Międzynarodowe Biennale Miniatur (2024) – Częstochowa; 12 Triennale Małych Form Malarskich (2022) – Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu; Artyści z Szopena 59 – akt II (2022) – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach; Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny czworokąt (2022) – BWA Przemyśl, Krosno, Rzeszów, Kielce; Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku (edycja 2021, edycja 2020) – BWA Rzeszów; Quadro Art 2021 (2021) – Filharmonia im. A. Rubinsteina w Łodzi; Barbizon wiśniowski (2019, 2017) – Galeria Forum w Toruniu; Bliźniemu swemu (2016) – Galeria Sztuki Zachęta Warszawa; AUTOFOKUS (2016), II Tarnowski Weekend Fotografii – BWA Tarnów.
Łukasz Gil
Urodził się w 1982 roku w Rzeszowie. Tam ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych i odbył studia artystyczne na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni malarstwa prof. zw. St. Białogłowicza oraz pracowni rysunku prof. zw. St. Góreckiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2010 roku. W 2015 roku uzyskał stopień doktorski w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w dziedzinie Sztuki Plastyczne pod opieka promotor prof. zw. Urszuli Ślusarczyk. Obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od 2010 roku należy do ZPAP Okręg Rzeszowski. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym oraz rysunkiem w zakresie sztuki metafizycznej i duchowej.
Tekst: A. Głaczyński / Fot.: M.Maśniak, I. Duracz-Gil