W Jaśle odbyła się konferencja pod hasłem „Vademecum Kół Gospodyń Wiejskich”. Wydarzenie zorganizowano w Podkarpackiej Szkole Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza przy ul. Na Kotlinę 8. Inicjatywa ta była odpowiedzią na potrzeby członków Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu jasielskiego.
Organizatorzy i cel wydarzenia
Organizatorem konferencji był Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Jaśle wraz z Biurem Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w Jaśle. Celem wydarzenia było zapewnienie uczestnikom niezbędnych informacji dotyczących rejestracji kół, ich działań statutowych oraz rozliczania dotacji.
Wsparcie i zaangażowanie OR KRUS
Konferencję zorganizowano dzięki dużemu wsparciu (PT) oraz Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (OR KRUS). Dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie, pan Jan Urban, przypomniał o działaniach prowadzonych przez KRUS, w tym o nowym, cieszącym się dużym zainteresowaniem świadczeniu, tzw. rencie wdowiej. Wskazał również na najważniejsze aspekty działalności Kasy, takie jak ubezpieczenia, wypłata świadczeń pieniężnych oraz prewencja. Zachęcił do współpracy z pracownikami placówki terenowej w Jaśle, kierowanej przez panią Teresę Grzesik, i zapewnił o pełnym wsparciu oraz doradztwie. Pani Kierownik również wyraziła gotowość do współpracy w organizowanych działaniach szkoleniowych oraz zaprosiła do odwiedzin i wyjaśniania wątpliwości w terenie. W trakcie przerwy konferencyjnej dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs z nagrodami „Bezpieczny rolnik, bezpieczna wieś”, przygotowany przez pana Krzysztofa Bartusiaka z PT w Jaśle.
Rozwój Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie jasielskim
Na terenie powiatu jasielskiego funkcjonują obecnie 93 Koła Gospodyń Wiejskich, które zrzeszają ponad 2,5 tys. osób. Wiele z nich dokonało rejestracji już w pierwszych latach istnienia rejestru ARiMR, tj. w 2018 i 2019 roku. Podczas konferencji przypomniano im m.in. o możliwości wprowadzania zmian statutowych.
Nowe koła i wsparcie dla początkujących
W 2024 roku zarejestrowano 17 nowych kół, dlatego konferencja została wzbogacona o informacje podstawowe, które miały pomóc mniej doświadczonym członkiniom w rozpoczęciu działalności.
Do przygotowania wykładów zaproszono specjalistów, w tym pracowników Urzędu Skarbowego w Jaśle. Przybliżyli oni możliwości związane z prowadzeniem uproszczonej ewidencji przychodów, obowiązki przechowywania dokumentacji i możliwości kontroli.
W tym „Raporcie rolniczym” także rady od młodych rolników, którzy prowadzą dobrze prosperujące gospodarstwo rolne. To Żaneta i Marcin Wronkowie.
Rozmawia Szymon Taranda:
Tekst: Sz.Taranda