Jak człowiek odnajduje się w świecie robotów, automatyzacji i sztucznej inteligencji? W Rzeszowie realizowany jest projekt, który przygotowuje mieszkańców Podkarpacia na wyzwania Przemysłu 4.0.
Technologie zmieniają świat – co z człowiekiem?
Automatyzacja, sztuczna inteligencja, cyfryzacja – to już nie przyszłość, lecz teraźniejszość. Zmiany technologiczne, zapoczątkowane pierwszą rewolucją przemysłową, dziś przybierają na sile, wpływając na każdą dziedzinę życia. W odpowiedzi na te wyzwania, Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie realizuje projekt „Człowiek 4.0”, którego celem jest przygotowanie ludzi do funkcjonowania w realiach Przemysłu 4.0.
Kompetencje przyszłości kluczem do sukcesu
Koordynatorka projektu, Inga Safader-Powróźnik, podkreśla, że jednym z najważniejszych celów „Człowieka 4.0” jest uświadomienie uczestnikom, jakich kompetencji będą potrzebować w najbliższych latach. Oprócz wiedzy technologicznej równie ważne stają się kompetencje miękkie, takie jak elastyczność, umiejętność rozwiązywania problemów, współpraca czy krytyczne myślenie.
Projekt zakłada również budowanie odporności psychicznej – kluczowej cechy w świecie pełnym zmian i niepewności. W ramach inicjatywy prowadzone są warsztaty i spotkania z ekspertami, którzy pomagają uczestnikom lepiej zrozumieć swoją rolę w zmieniającym się środowisku pracy.
Projekt „Człowiek 4.0” jest też impulsem do szerszej debaty na temat miejsca człowieka w cyfrowym świecie, by nie konkurować z maszyną, ale efektywnie z nią współpracować.
Z Ingą Safader-Powróźnik, koordynatorką projektu „Człowiek 4.0” rozmawiała Justyna Piekło.
Odtwarzacz plików dźwiękowychTekst i fot.: J. Piekło