Do 20 kwietnia w Galerii r_z w Rzeszowie można oglądać wyjątkową wystawę w ramach międzynarodowego projektu „Bolero”. To artystyczna inicjatywa, która łączy twórców plastyków z całego świata, za każdym razem przekształcając lokalne gazety w dzieła sztuki.
Globalna sztuka w lokalnym wydaniu
Międzynarodowy projekt „Bolero” to cykl wystaw organizowanych od 2010 roku przez grupę belgijskich artystów. Każda kolejna edycja rozwija się w innym mieście, z udziałem miejscowych twórców. Do tej pory ekspozycje zorganizowano m.in. w Etiopii, Indiach, Palestynie i Niemczech. Teraz przyszedł czas na Polskę i Rzeszów.
W polskiej edycji biorą udział twórczy związani z rzeszowskim środowiskiem artystycznym: Anna Steliga (kuratorka wystawy), Kamila Bednarska (kuratorka wystawy), Julia Rut, Katarzyna Tereszkiewicz, Łukasz Cywicki, Marek Adam Olszyński (kurator wystawy), Piotr Dawid Woroniec, Piotr Rędziniak. Zaproszeni do współpracy są również artyści z innych miast z kraju i zagranicy: Jakub Zdejszy z Katowic, Damian Idzik Idzikowski z Łodzi, Joanna Wezyk z New Jersey i Jacek J. Kolasiński z Miami.
Wystawa w stolicy Podkarpacia prezentowana jest w przestrzeni Galerii r_z. Głównym elementem ekspozycji są strony lokalnych gazet, które służą jako podobrazie – punkt wyjścia do dalszych przekształceń artystycznych. Część prac ukazuje unikalne spojrzenie na lokalne wydarzenia przez pryzmat wrażliwości poszczególnych twórców. Są też dzieła traktujące strony gazet jako interesujące tło do prezentacji własnych działań twórczych.
Ta wystawa wzbogaciła się o prace polskich artystów, którzy wykorzystali strony magazynu miejskiego „Rzeszów To MY”.
Sztuka ponad granicami
Celem projektu „Bolero” jest budowanie międzynarodowego dialogu artystycznego i tworzenie przestrzeni dla twórczej wymiany doświadczeń. Charakterystyczne dla projektu jest to, że każda odsłona powstaje w ścisłej współpracy z miejscowymi artystami, którzy nadają projektowi lokalny kontekst i znaczenie.
W Rzeszowie wystawa zyskuje szczególny wymiar – łączy aktualność lokalnych mediów z uniwersalnym językiem sztuki współczesnej. To nie tylko spotkanie różnych kultur, ale też próba opowiedzenia o danym miejscu poprzez obrazy, które powstają na bazie codziennej, informacyjnej materii.
Pomysłodawcy projektu „Bolero” przyjechali do Rzeszowa z Flandrii
Wędrująca po świecie ekspozycja składa się z odbitek zdigitalizowanych prac. Natomiast oryginały gromadzone są przez pomysłodawców projektu w Belgii.
Twórcami projektu „Bolero” są czterej artyści wizualni pracujący i mieszkający we Flandrii – Frank JMA Castelyns, Willo Gonnissen, Pierre Mertens i Mulugeta Tafesse. Przyjechali do Rzeszowa, by otworzyć wystawę wspólnie z miejscowymi kuratorami. Przywieźli ze sobą symboliczną walizkę, w której gromadzone są oryginały prac artystów z poszczególnych edycji.
Organizatorem wystawy „Bolero” w Rzeszowie jest Frank Hendrickx z arteVentuno archives.
„Bolero” ciągle się komponuje. Widzowie zaproszeni do współtworzenia ekspozycji
Jak zauważyła kuratorka wystawy Anna Steliga, międzynarodowy projekt „Bolero” nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w historii muzyki klasycznej – kompozycji wybitnego kompozytora Maurice’a Ravela. Muzyczne „Boléro” w formie wariacji, z charakterystycznym rytmem werbla i wyrazistą melodią, stopniowo rozwija się, a do gry dołączają kolejne instrumenty.
Kuratorka porównała belgijskich pomysłodawców do werbla brzmiącego przez cały utwór, natomiast kolejne edycje projektu i prace poszczególnych artystów stanowią analogię do partii poszczególnych instrumentów.
Na wystawie w Rzeszowie znajdują się trzy strony magazynu miejskiego „Rzeszów To MY”, które widzowie mogą samodzielnie przekształcić, tym samym dołączając do międzynarodowej grupy twórców.
„Bolero” i Galeria r_z specjalnie dla Rzeszowa
Wystawę „Bolero” w Galerii r_z można oglądać tylko do 20 kwietnia. To szansa, by zobaczyć, jak globalna inicjatywa artystyczna zyskuje nowe życie w Rzeszowie i jak lokalna rzeczywistość staje się inspiracją do tworzenia współczesnej sztuki.
Na wernisażu wystawy była Justyna Piekło.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Tekst, fot.: J. Piekło