Kilka dni temu zmarł Arkadiusz Klucznik jeden z najwybitniejszych reżyserów Teatru dla dzieci i młodzieży. Swoje spektakle realizował w całej Polsce, a także w wielu krajach świata. Był również wykładowcą akademickim, pedagogiem, mistrzem dla wielu osób tworzących widowiska teatralne, także dla wielu ludzi sceny, którzy zaczynali od teatru lalek, a później związali swoje losy z innymi dziedzinami teatralnymi.
Artystyczne ślady w Rzeszowie
Arkadiusz Klucznik zostawił bardzo ważne artystyczne ślady w Rzeszowie .Widzowie pamiętają jego znakomite przygotowane dla Teatru Maska, zrealizował 6 premier : „Złote trzewiczki” (1998), „Dekameron” (2000), „Podróże Koziołka Matołka” (2004), „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” (2006), „Mała księżniczka” (2009) i „Zorro” (2018). W 2007roku podczas krakowskiego – Festiwal Teatrów dla Dzieci – spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” otrzymał I nagroda w plebiscycie publiczności.
Także za sprawą Arkadiusza Klucznika rzeszowski Teatr Maska z sukcesami prezentował swoje spektakle wielokrotnie za granica min. w Turcji w 2014 i 2019 roku na prestiżowych Międzynarodowych Festiwalach Teatralnych.
Wspomnienia, rozmowy, wywiady
O Arkadiuszu Kluczniku rozmawiają:
Monia Szela aktorka i dyrektorka Teatru Maska w Rzeszowie, Małgorzata Langier dyrektorka Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, Jan Jerzy Połoński aktor, reżyser dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach i Adam Głaczyński.
Fragment wypowiedzi z 2014 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Little Ladies, Little Gentlemen” w Ankarze.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Fragment wypowiedzi z 2019 roku na temat realizacji teatralnych i pracy ze studentami za granicą.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Spektakl ‘’Zorro’’ zrealizowany w Teatrze Maska w Rzeszowie w 2018 roku.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Biogram reżysera
Arkadiusz Klucznik – absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu (specjalizacja: aktorstwo), Wydziału Sztuki Lalkarskiej PWST w Białymstoku (specjalizacja: reżyseria) oraz Podyplomowego Studium „Marketing w Kulturze” Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
W latach 1991 – 1993 pracował jako aktor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz we Wrocławskim Teatrze Lalek, a następnie jako reżyser w teatrach w Polsce i zagranicą. Od 1991 roku wykładowca akademicki na wrocławskim Wydziale Lalkarskim AST oraz Polytechnic of Art w Turku (Finlandia), Wyższej Szkoły Mediów ARTo w Jarvenpaa (Finlandia), Bilkent University i Hacettepe University w Ankarze (Turcja). Prowadzi wykłady, zajęcia i warsztaty w uczelniach i ośrodkach teatralnych na świecie – Salihara Theatre Center (Dżakarta; Indonezja), Narodowa Akademia Teatralna (Kijów; Ukraina), Shota Rustaveli Theatre and Film University (Tblilisi; Gruzja), Cukurova Univerity (Adana; Turcja), Akademia Teatralna JAMU (Brno; Czechy), Al Harah Studio (Beit Jala; Palestyna) oraz Thammasat Univerity (Bangkok; Tajlandia). Na rodzimej uczelni jest recenzentem prac magisterskich, dysertacji doktorskich i spektakli dyplomowych.
Na stałe współpracował z UNICEF – Australia na Papui (Indonezja), prowadząc zajęcia dla studentów (STKIP Muhammadiyah Islamic University w Sorong) oraz trenerów UNICEF na polu aktywizacji sposobów edukacji dzieci i dorosłych za pomocą teatralnych metod dramowych.
W 1999 roku otrzymał stypendium rządu Finlandii i Polski, co umożliwiło mu studia na Wydziale Reżyserii Światła Akademii Teatralnej w Helsinkach.
Zrealizował 56 reżyserii teatralnych w teatrach w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Rabce, Lublinie, Kielcach, Zielonej Górze, Szczecinie, Wałbrzychu, Gdańsku, Rzeszowie, Łodzi, Będzinie, Lublinie oraz za granicą – w Turcji (Izmir), Słowacji (Trnava), Finlandii (Kangasala, Joensuu, Iisalmi).
W latach 2001 – 2003 był Vice-Prezydentem POLUNIMA – polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA. W latach 2010/17 był skarbnikiem Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz przedstawicielem teatrów lalek w zarządzie Stowarzyszeniu Dyrektorów Teatrów.
Pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie (2001 – 2005) oraz Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie (2007 – 2017). Ostatnio był współpracownikiem artystycznym i reżyserem powstającego Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Miał 58 lat.
Tekst: A. Głaczyński