W latach 1918-1939 Jasienica Rosielna (powiat brzozowski) była siedzibą żydowskiej gminy wyznaniowej. Dziś (11.08) przypomniano zbrodnię dokonaną przez hitlerowców dokładnie 81 lat temu.
Zamordowano wtedy 600 osób narodowości żydowskiej. Dokonali tego Niemcy wspomagani przez ukraińską policję w ramach Akcji Reinhardt. Żydzi starzy i chorzy zginęli na miejscu. Część mężczyzn zdolnych do pracy przewieziono do niemieckich obozów m.in. w podkrakowskim Podgórzu i Płaszowie. W miejscu masowego grobu w latach 60-tych pojawił się lakoniczny napis o ofiarach Hitlerowców z lat 1939 – 42.
Nowa tablica wyjaśnia okoliczności zbrodni – podkreśla dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Dariusz Iwaneczko. To właśnie Instytut przygotował tablicę, a inicjatorem była Fundacja Czarna Górka z Jasienicy Rosielnej.
Chodziło nie tylko o przypomnienie tragicznego wydarzenia, ale też historii Żydów z miejscowości i okolic, także ich relacji z Polakami – dodaje Michał Tabisz, prezes Fundacji.
Oznaczone na nowo miejsce kaźni jest niedaleko międzynarodowej trasy nr 19 na Słowację. Jadąc od Rzeszowa, trzeba skręcić do centrum Jasienicy 3,5 km przed głównym zjazdem – w wąską drogę na szczycie góry.
Relacja Janusza Jaracza.
Tekst i fot. Janusz Jaracz