W laboratorium wodorowym, powołanym w strukturze Laboratorium Badań dla Przemysłu Lotniczego, będzie badana i rozwijana technologia wodorowa, mająca zastąpić konwencjonalne paliwa. Specjalistyczne urządzenia, które mogą funkcjonować w atmosferze wodoru, posłużą do prowadzenia skomplikowanych i żmudnych analiz.
W laboratorium wodorowym spotkają się eksperci z różnych dziedzin nauki – fizyki, chemii, inżynierii materiałowej i mechanicznej. Naukowcy będą obserwować jak zachowuje się wodór podczas spalania. Będą modelować procesy spalania mieszanek wodoru z innymi gazami. Badacze sprawdzą też jak zachowują się różne materiały w trakcie spalania wodoru.
Laboratorium wodorowe na Politechnice Rzeszowskiej ma przyczynić się do dalszego budowania i rozwoju podkarpackiej gospodarki wodorowej. Jego uruchomienie wpisuje się w Polską Strategię Wodorową przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Więcej szczegółów o technologii wodorowej w rozmowie Justyny Piekło z opiekunem laboratorium dr. hab. inż. Marcinem Drajewiczem, prof. Politechniki Rzeszowskiej.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Tekst: Justyna Piekło, fot. unsplash.com