Najstarszemu czołgiście Wojska Polskiego – Tadeuszowi Lutakowi – poświęcone będzie dzisiejsze spotkanie w poddębickim Latoszynie. Żołnierz ma dziś 106 lat, urodził się w Żarnowej koło Strzyżowa.
W 1939 r. brał udział w ciężkich walkach pod Myślenicami, Jordanowem. Wzięty do niewoli w okolicach Starego Dzikowa, uciekł z transportu i powrócił do domu. Od 1940 r. w konspiracji – Związek Walki Zbrojnej. Należał do organizacji wywiadowczo-dywersyjnej krypt. „Ruch” podległej inspektorowi rzeszowskiemu AK Łukaszowi Cieplińskiemu. Po wejściu Sowietów zmuszony wyjechać na tzw. Ziemie Odzyskane. Powrócił do Żarnowej w 1946 r. gdzie pracował jako masarz i rolnik.
W lipcu Tadeusz Lutak ps. „Pancerz” został odznaczony medalem Pro Bono Poloniae – przyznawanym przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dziś (17.09) w Domu Parafialnym przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Latoszynie, odbędzie się spotkanie cyklu „Ocalmy od zapomnienia”, poświęcone żołnierzowi. Prelekcję wygłosi historyk z rzeszowskiego oddziału IPN Piotr Szopa. Rozpoczęcie o godz. 15.30.
Tekst: W. Wójcik
Fot: www.rzeszow.tvp.pl