W Rzeszowie odbyły się dziś wieczorem uroczystości w rocznicę rosyjskiej agresji 17 września 1939 roku. Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Św. Krzyża. Później uczestnicy przemaszerowali pod Krzyż Pamięci Ofiar Komunizmu.
Jak podkreślił podczas tej części uroczystości Dariusz Zięba, prezes rzeszowskiego Oddziału Związku Piłsudczyków II RP, tegoroczne obchody odbywają się w szczególnym czasie, kiedy po raz kolejny rosyjski imperializm daje o sobie znać.
Musimy uświadamiać sobie, że w razie potrzeby obrona kraju musi odbywać się na granicy, a nie na dalszej linii – bo może to przynieść dramatyczne konsekwencje dla pozostawionych na terenie okupowanym obywateli
– dodał.
Z kolei Wojewoda Ewa Leniart przypomniała w rozmowie z Radiem Rzeszów, że data 17 września 1939 roku jest jedną z najbardziej tragicznych dat w historii Polski – i do dziś mimo upływu lat nie udało się wyliczyć liczby ofiar systemu komunistycznego, a wiele z nich nie ma nawet swojego grobu.
Natomiast wicemarszałek Podkarpacia Stanisław Kruczek przypomniał, że konsekwencje 17 września dotknęły namacalnie Podkarpacie już od początku gdyż granicę między dwoma okupantami ustalono na linii dzieląc np. między Niemcy i Związek Sowiecki Przemyśl.
Podczas uroczystości odmówiona został modlitwa za ofiary komunizmu i rosyjskiej agresji, a pod Krzyżem złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.
Wcześniej, po południu odbyła się w stolicy Podkarpacia pikieta pod Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej na Placu Ofiar Getta. Zorganizowali ją przedstawiciele kilku środowisk niepodległościowych, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia.
Pomnik jest symbolem zdrady i hańby, bo został postawiony przez tych którzy współpracowali ze Związkiem Sowieckim w zamian za korzyści i apanaże. Dlatego powinien zniknąć z przestrzeni publicznej miasta
– jak powiedział w rozmowie z Radiem Rzeszów Prezes Stowarzyszenia Marcin Maruszak.
Zdaniem Marcina Maruszaka jedynym realnym rozwiązaniem sytuacji z pomnikiem, który decyzją IPN uznany został za symbol komunizmu jest jego rozbiórka. Uczestnicy manifestacji złożyli pod pomnikiem wieniec w hołdzie wszystkim ofiarom sowieckich represji.
Relacje przygotował Jerzy Pasierb.
Uroczystości pod Krzyżem Pamięci Ofiar Komunizmu – fotogaleria
Pikieta pod Pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej – fotogaleria
Tekst: Jerzy Pasierb / Fot. Jagoda Rall