1. 200 tysięcy złotych mogą otrzymać młodzi rolnicy, którzy chcą pozostać na wsi i prowadzić gospodarstwo. Jednym z podstawowych warunków jest nieukończenie 40. roku życia. Termin składania wniosków mija 29 września. Szczegóły w rozmowie z Wiesławem Polkiem, dyrektorem POR ARiMR w Rzeszowie.
2. Do 6 października producenci trzody chlewnej posiadający co najmniej 50 zwierząt mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji związanych z prewencją ASF. Dofinansowanie wynosi 80 procent kosztów kwalifikowanych. Można w ramach dotacji postawić np. ogrodzenia lub wykorzystać do innych celów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. O szczegółach opowiada Andrzej Kraska, zastępca dyrektora POR ARiMR w Rzeszowie.
3. Rusza ulepszona wersja programu modernizacji małych gospodarstw. Zakres odbiorców jest bardzo duży, mogą to być rolnicy produkujący ekologicznie lub konwencjonalnie, mogą to być grupy producenckie i stowarzyszenia. Podniesiono jednak próg wartości ekonomicznej gospodarstwa. O szczegółach opowiada Magdalena Rożek, zastępca dyrektora POR ARiMR w Rzeszowie.
4. Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały wskutek różnych losowych zdarzeń, a także likwidacji stad trzody z powodu ASF, mogą otrzymać pieniądze na odnowienie produkcji lub jej zmianę. To oferta ARiMR z programu na odnowienie potencjału produkcji rolnej. Jest o co powalczyć, gdyż można otrzymać zwrot 80 procent poniesionych kosztów. Opowiada o tym Andrzej Kraska, zastępca dyrektora POR ARiMR w Rzeszowie.
5. Od 15 grudnia rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą ubiegać się w ARiMR o refundację kosztów wymiany dachu azbestowego. Nabór wniosków trwa do 12 stycznia. Nie mogą z tej oferty skorzystać rolnicy, którzy wcześniej składali taki wniosek i otrzymali dofinansowanie. O szczegółach mówi Andrzej Kraska, zastępca dyrektora POR ARiMR w Rzeszowie