Oddział IPN w Rzeszowie zachęca do odwiedzenia Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej, który odbywać się będzie 4 i 5 października w G2A Arena w Jasionce.
Jak informuje dzisiejszy gość Polskiego Radia Rzeszów, Katarzyna Gajda-Bator rzecznik prasowy Oddziału IPN w Rzeszowie, Kongres odbywa się pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” i będzie składał się z dwu zasadniczych stref: konferencyjnej, podczas której odbędą się debaty panelowe poświęcone m.in. emigracyjnej prasie z lat 1939-1990 oraz świadomości historycznej mieszkańców regionu, oraz edukacyjnej, przeznaczonej przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale też ich rodziców.
Dla tych uczestników przygotowano szereg atrakcji – na przykład spektakl „Miś Wojtek” dla najmłodszych, warsztaty „Drużyna Inki” dla starszych dzieci czy strefę w której przeniesiemy się w historię przy użyciu nowych technologii – m.in. wirtualnej rzeczywistości. Za jej pomocą będzie można m.in. przenieść się do konspiracyjnej drukarni w latach PRL.
Podczas kongresu swoje stanowisko zorganizowało także archiwum IPN ze zbiorami i pokazem konserwacji papieru, będzie stoisko wydawnictwa Instytutu z jego publikacjami, oraz wystawy jak np. Szlaki nadziei – prezentująca wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa, czy Śmierć za człowieczeństwo – poświęcona rodzinie Ulmów.
Podczas Kongresu odbędą się m.in. uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności oraz Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Kongres zakończy w czwartek 5 października o godzinie 17:30 koncert „W drodze…” podczas którego artyści przybliżą twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów z międzywojnia oraz okresów wojennego i powojennego: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza.
Uczestnictwo we wszystkich aktywnościach Kongresu jest bezpłatne, trzeba jedynie wcześniej zarejestrować się na stronie kongrespamiecinarodowej.pl
Więcej w rozmowie Jerzego Pasierba.
Tekst: Jerzy Pasierb, fot. Marek Maśniak