Podczas Podkarpackiego Kongresu Pamięci Narodowej wręczono (4.10) Krzyże Wolności i Solidarności oraz Medale Republicae Memoriae Meritum. Wydarzenie to odbywa się w G2A Arena w Jasionce.
Wręczając odznaczenia w imieniu prezydenta RP, prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że otrzymują je osoby, które w latach 70. i 80 XX wieku walczyły o wolną i niepodległą Polskę.
Spędzaliście godziny i dnie na przesłuchaniach i w więzieniach. Poświęciliście się dla wolnej Polski. Dziś Polska mówi wam dziękuję
– powiedział prezes IPN.
Krzyżami Wolności i Solidarności zostało odznaczonych 18 osób, w tym 6 pośmiertnie. Kapituła Medalu Reipublicae Memoriae Meritum za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii narodu polskiego w latach 1917-1990 oraz wspieranie Instytutu Pamięci Narodowej w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej, wyróżniła medalami 6 osób.
Krzyżami Wolności i Solidarności zostali odznaczeni:
Antoni Jan Apolinarski, Antoni Lech Augustyniak, Krzysztof Dębski, Kazimierz Gieroń, Paweł Kosiarski, Marek Kubin a także Tadeusz Kuśnierz, Piotr Lachiewicz, Wojciech Manteufel, Stanisław Pilszak, Władysław Zieliński i Zygmunt Żyłka. Pośmiertnie Krzyż otrzymali Emil Faran, Jan Mantojfel, Emil Teodor Pękala, Wojciech Wiercioch, Jan Wołoszyn i Stanisław Zipser.
Kapituła Medalu Republicae Memoriae Meritum wyróżniła medalem srebrnym Wiesława Hapa oraz księdza Władysława Jagustyna, a brązowym Andrzeja Klimczaka, Eryka Mateckiego oraz Adama Pawlusia.
Tekst: Jerzy Pasierb, fot.: Mikołaj Bujak (IPN)