„Europa Karpat – budowanie marki od teorii do praktyki” – pod takim hasłem odbyło się dziś (7.10) na Politechnice Rzeszowskiej spotkanie naukowe i promocja monografii o takim samym tytule. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Instytut Europy Środkowej z Lublina – wydawcę publikacji. Wśród gości znalazł się Marek Kuchciński, jeden ze współtwórców idei Europy Karpat jako podmiotu transgranicznej, międzynarodowej współpracy.
Karpaty potrafią łączyć poszczególne kraje. Przykładem są tu rzeki które z nich wypływają, a zasilają w wodę zarówno północną, jak i południową stronę gór. Wspólne bezpieczeństwo jest istotne dla krajów związanych z Karpatami w sensie m.in. zasilania w wodę pitną, ale i choćby zabezpieczenia przed skutkami klęsk żywiołowych, np. powodzi.
– powiedział Marek Kuchciński, szef KPRM.
Jak dodał, idea Europy Karpat ma ponad 20 lat, a dziś jest źródłem powstawania różnych innych inicjatyw międzynarodowych. Jest wśród nich Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego powołana przez Politechniki: Lubelską, Rzeszowską i Białostocką. Formy tej współpracy realizowane przez poszczególne uczelnie w dziedzinach kształcenia, nauki i komercjalizacji zaprezentowano podczas spotkania. Założeniem jest m.in. współpraca ze szkołami podstawowymi, kandydatami na studia ze wszystkich trzech regionów ściany wschodniej oraz otoczeniem społeczno-gospodarczym szkół wyższych.
W przyszłości planowane jest rozszerzenie sieci o kolejne uczelnie z krajów nadbałtyckich i południowej Europy. Sobotnie spotkanie oraz sama monografia „Europa Karpat” dedykowane były również pamięci profesora Waldemara Parucha – naukowca, będącego jednym ze współtwórców idei transgranicznej karpackiej współpracy.
Relacja Jerzego Pasierba.
Tekst, fot. Jerzy Pasierb