Padł rekord zainteresowania głosowaniem poza granicami kraju. Osiem lat temu do wyborów zgłosiło się prawie 200 tys. Polaków, a przed czterema laty taką chęć wyraziło ok. 314 tys. osób; tym razem to ponad 608 tys. obywateli.
Najwięcej obwodowych komisji wyborczych utworzono w Wielkiej Brytanii (77), USA (52) oraz Niemczech (47). W innych krajach, gdzie Polonia nie jest tak liczna, jak np. na Węgrzech, utworzono tylko jeden obwód na cały kraj.
Belgia
Jak poinformowała ambasada RP w Belgii na terenie tego kraju utworzono 11 obwodowych komisji wyborczych, czyli o 4 więcej niż w 2019 roku. Wyborcy mogą głosować w 7 lokalach wyborczych na terenie aglomeracji brukselskiej, a także w Antwerpii, Gandawie i Leuven. Do spisu wyborców na terenie Belgii zapisały się 20 673 osoby.
Hiszpania
Do spisu wyborców zapisała się rekordowa liczba osób – ponad 24,4 tys. Okręg konsularny Ambasady RP w Madrycie obejmuje następujące regiony autonomiczne Hiszpanii – Andaluzję, Księstwo Asturii, Estremadurę, Galicję, Kantabrię, Kastylię-La Manchę, Kastylię i Leon, Kraj Basków, Wspólnotę Madrytu, Murcję, Nawarrę, La Rioję, Wyspy Kanaryjskie, Ceutę oraz Melillę. Okręg w Barcelonie – cztery regiony: Katalonię, Baleary, Aragonię i Walencję. Po raz pierwszy utworzono dodatkowy obwód głosowania w Maladze. Pierwszy raz także podjęto decyzję o utworzeniu obwodu głosowania w Sewilli.
Holandia
Przeszło 37 tys. Polaków zarejestrowało się, by oddać głos w wyborach parlamentarnych i referendum w 13 komisjach wyborczych w Holandii. W Amsterdamie z powodu maratonu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu samochodowym – ostrzega polska ambasada. Tego dnia w Amsterdamie ma się też odbyć propalestyński marsz. Obwodowe komisje wyborcze znajdują się m.in. w Amsterdamie i Hadze.
Irlandia
Rekordowa liczba ponad 24 tys. polskich obywateli zarejestrowała się na terenie Irlandii do udziału w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz ogólnokrajowym referendum. To aż o 10 tys. więcej niż w wyborach cztery lata temu. Utworzono 11 obwodów do głosowania – pięć w Dublinie, dwa w Cork i po jednym w Athlone, Galway, Kilkenny i Limerick. Według opublikowanych w maju tego roku danych z zeszłorocznego spisu powszechnego w Irlandii, 2022 r., na stałe przebywało tam 93 680 obywateli polskich.
Niemcy
Do głosowania w 47 komisjach wyborczych utworzonych na terenie Niemiec zarejestrowało się ponad sto tysięcy Polaków. Głosują dziś w komisjach utworzonych m.in. w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Kolonii, Frankfurcie nad Menem, Norymberdze, Hanowerze. Jak podkreśliła Ambasada RP w Berlinie, zainteresowanie udziałem w wyborach i referendum jest ogromne.
Portugalia
Chęć udziału w wyborach deklaruje tu niemal 4 tys. Polaków. Jak powiedział rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski, z powodu dużego zainteresowania mieszkających w Portugalii rodaków lub przebywających na wczasach w tym kraju konieczne było uruchomienie trzech obwodowych komisji wyborczych. Lokale wyborcze na terenie Portugalii, w której jak szacuje MSZ żyje obecnie około 6 tys. obywateli polskich, mają zostać planowo zamknięte o 21.00 czasu lokalnego.
Wielka Brytania
Na terenie Zjednoczonego Królestwa utworzonych zostało 77 obwodów do głosowania, co stanowi prawie 18,5 proc. wszystkich zagranicznych komisji wyborczych. Ponad 50 punktów znajduje się w Anglii (z czego aż 19 w Londynie). Według informacji opublikowanych na stronie internetowej PKW, na terenie Wielkiej Brytanii do udziału w wyborach i referendum zarejestrowało się 160 772 obywateli Polski. To o prawie 63 tys. więcej niż przed czterema laty i absolutny rekord, jeśli chodzi o polskie wybory na terenie Wielkiej Brytanii.
Tekst: PAP / Fot. pixabay.com