Laboratorium Mikrobiologiczne Szpitala Specjalistycznego w Mielcu dysponuje już wysokiej klasy spektrometrem, dzięki któremu można przyspieszyć rozpoczęcie leczenia sepsy. Urządzenie przekazała fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku grała pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie” na rzecz walki z sepsą. Jest to wielonarządowa niewydolność organizmu wywołana niekontrolowaną, gwałtowną reakcją na zakażenie. Według najnowszych badań, na świecie aż 20 procent zgonów związanych jest właśnie z sepsą.
Małgorzata Błażejowska, kierownik Laboratorium Mikrobiologicznego w mieleckim szpitalu wyjaśnia, że dla przeżycia pacjenta najważniejsze są pierwsze godziny. Należy jak najszybciej zidentyfikować czynnik wywołujący sepsę i podać właściwą antybiotykoterapię. Dzięki sprzętowi, który szpital otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, laboratorium może przyspieszyć identyfikację baterii oraz grzybów o 24 godziny. To daje o wiele większą szansę na uratowanie życia niejednego pacjenta, nie tylko chorego na sepsę.
W tym roku mielecki szpital otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy także echokardiograf dla Poradni Dziecięcej. Oba urządzenia są wykorzystywane codziennie, są niezbędne do nowoczesnej diagnostyki oraz leczenia dzieci i dorosłych. To bardzo drogi sprzęt.
Tekst: Dariusz Kapała, fot. Fot. Szpital Specjalistyczny w Mielcu