Comiesięczne wsparcie w kwocie 3 tysięcy złotych mogą otrzymać studenci, którzy zdecydują się po zakończeniu nauki pracować na Podkarpaciu we wskazanych szpitalach, w jednej z deficytowych specjalizacji.
Studenci kierunku lekarskiego z całej Polski mogą od dziś ubiegać się o stypendium marszałka województwa podkarpackiego. Chętni maja czas do 8 listopada.
W ten sposób chcemy nie tylko wspierać studentów medycyny w ich rozwoju, ale przede wszystkim zadbać, o jak najlepsze zasoby kadrowe w systemie ochrony zdrowia na terenie województwa. To też mobilizacja dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim do wyboru deficytowych specjalizacji w szpitalach, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Podkarpackiego
– tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.
Stypendium można otrzymać na 9 miesięcy, 18 i 27 w zależności od tego, czy wnioskuje student IV, V, czy VI roku. Więcej szczegółów w Departamencie Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie ogłosił też wykaz deficytowych specjalizacji w poszczególnych szpitalach i podmiotach leczniczych, prowadzonych przez samorząd województwa.
Są to: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, choroby płuc, choroby wewnętrzne, gastroenterologia, kardiochirurgia, medycyna pracy, ratunkowa i rodzinna, a także neonatologia, neurochirurgia, neurologia, onkologia i hematologia dziecięca, onkologia kliniczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia, patomorfologia, pediatria, położnictwo i ginekologia, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, reumatologia, radiologia i diagnostyka obrazowa.
Koszt realizacji programu w ujęciu trzyletnim, czyli w latach 2023 – 2025 wyniesie ponad 3,2 mln złotych.
Tekst: Agnieszka Radochońska – Kloc / Fot. pixabay