Uczniowie dziesięciu szkół z Gminy Dębica i Żyraków wzięli udział w grze miejskiej „Zawalczmy o patriotyzm”. Przedsięwzięcie edukacyjne przygotowało Muzeum Regionalne w Dębicy. Była to część projektu „Dziedzictwo Irredenty”.
Uczniowie wyruszyli do pięciu stref z punktami kontaktowym. Te związane były z ważnymi postaciami dębickiej historii, które szczególnie zapisały się w walce o niepodległość w I i II wojnie światowej. Dla młodzieży przygotowane zostały zadania patrolowe i konspiracyjne. Polegały m.in. na zdobyciu informacji z różnych punktów w mieście, co umożliwiło potem ułożenie puzzli w kształcie „Polski Walczącej”.
Gra miejska była finałem działań edukacyjnych realizowanych w oparciu o wystawę Dębica Walcząca 1939 – 1951. Wydarzenie objął patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.












![Ostrzeżenia IMGW dla Podkarpacia: silny mróz, śnieg i zamiecie 13 - Polskie Radio Rzeszów [AKTUALIZACJA] Warunki na drogach i ciężka sytuacja energetyczna na Podkarpaciu po opadach śniegu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/11/niski-kat-strzalu-osoby-idacej-po-pokrytym-sniegiem-chodniku-pod-sniegiem-e1763880211157-120x86.jpg)


