Obraz Rafała Malczewskiego, przedwojenne taczki, rower, anonimowa przesyłka zawierającą 120 fotografii i wieczne pióro – to tylko niektóre z setek eksponatów, jakie będzie można zobaczyć od niedzieli w Stalowej Woli na jubileuszowej wystawie „Stalowe pamiątki” z okazji 85-lecia miasta.
Na ekspozycji zaprezentujemy widzom 85 lat historii miasta. Większość pokazanych eksponatów to dary obecnych lub dawnych mieszkańców Stalowej Woli. Przechowywane przez lata jako cenne rodzinne skarby, świadczą o wielkim przywiązaniu do przeszłości miasta, jego materialnego dziedzictwa i dumie z bycia częścią tej społeczności.
– powiedziała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Zwróciła też uwagę, że Stalowa Wola i pamiątki z nią związane cieszą się również niesłabnącym zainteresowaniem kolekcjonerów, którzy współuczestniczą w tworzeniu ekspozycji.
Udostępnione przez nich eksponaty, w połączeniu z obiektami ze zbiorów muzealnych, doskonale ilustrują przełomowe momenty w dziejach huty i miasta, przemiany społeczno-gospodarcze, kulturę i sport, życie mieszkańców oraz znane im ważne osobistości.
– dodała Wielgocka.
Wyjaśniła, że „podróż” po ponad ośmiu dekadach rozwoju Stalowej Woli rozpocznie spotkanie z ojcami miasta, „którzy przesądzili o jego lokalizacji nad Sanem”, zakończy zaś współczesna panorama.
Pomocne dla widza będzie zamieszczone w salach kalendarium, zawierające najważniejsze wydarzenia. Niewątpliwą atrakcją będzie prezentacja najnowszego nabytku: na dziedzińcu Muzeum COP stanie legendarna ładowarka Ł-34, dzieło stalowowolskich konstruktorów.
– mówiła Wielgocka.
Kontynuacją wystawy będzie planszowa ekspozycja plenerowa „Potęga Stalowej Woli” – bogata w archiwalne fotografie, przedstawiona „w pigułce” historia zakładów i miasta.
Na ekspozycji będzie można również zobaczyć, m.in. wieczne pióro, przedwojenne taczki, rower, obraz Rafała Malczewskiego, księgę z podpisem prezydenta i anonimową przesyłkę, a w niej 120 fotografii.
Trudno o bardziej przypadkowy zestaw, a jednak każdy z tych przedmiotów to nośnik pamięci o wyjątkowych ludziach, miejscach i wydarzeniach ważnych dla Stalowej Woli.
– oceniła Magdalena Wielgocka.
Zapraszamy do sentymentalnej podróży po dziejach hutniczego grodu, opowiedzianych zabytkami, pamiątkami i fotografiami. Z pewnością wśród nich znajdziecie Państwo wiele znajomych przedmiotów, które i w Waszych historiach, także tych związanych ze Stalową Wolą, odegrały istotną rolę. Jubileusz 85 lat istnienia miasta jest ku temu doskonałą okazją. Warto przyjść na wystawę czasową w Muzeum COP i poznać historię Stalowej Woli lub ją sobie przypomnieć.
– podsumowała.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie w niedzielne popołudnie patriotyczne śpiewanie, którym wspólnie uczczone zostanie Narodowe Święto Niepodległości. Pieśni patriotyczne wykonają wraz ze zwiedzającymi i gospodarzami: grupa wokalna Pałacyk Michla, kwartet Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z Miejskiego Domu Kultury oraz zaproszeni goście. Uczestnicy otrzymają okolicznościowe śpiewniki.
Wstęp na wystawę w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli kosztował będzie symboliczną złotówkę i nie wzrośnie przez cały czas jej trwania – do marca 2024 r. Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i tamtejsze Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Autorka: Agnieszka Pipała, źródło: PAP, fot. materiały organizatora