W Science, radiowe odkrycia rozmawialiśmy z dr. inż. Lesławem Bichajło z Politechniki Rzeszowskiej o badaniach dotyczących mieszanek mineralno-asfaltowych na bazie kompozytów mineralnych.
Nukowcy z trzech Politechnik – Rzeszowskiej, Lubelskiej i Białostockiej, w oparciu o wcześniejsze doświadczenia i zaplecze laboratoryjne, jakie posiadają, wspólnymi siłami chcą osiągnąć założony cel, czyli opracować mieszanki gwarantujące trwałość nawierzchni drogowych i mostowych, posiadających właściwości przeciwpoślizgowe i mniej zanieczyszczające środowisko w procesie produkcji.
W audycji zajęliśmy się także mikroplastikiem. Pierwsze tworzywo sztuczne, znane później jako celuloid, powstało w połowie XIX wieku. Wtedy też opracowano metodę polimeryzacji chlorku winylu. Prawdziwy przełom nastąpił w 1907 roku, kiedy powstał bakelit, pierwsze masowo stosowane tworzywo sztuczne.
Boom na plastik przypadł na lata 50. ubiegłego wieku. Na przestrzeni dekad powstało wiele rodzajów tworzyw sztucznych. Plastik jest praktyczny, ale też problematyczny. Wraz z dr inż. Małgorzatą Kidą oraz mgr inż. Wojciechem Strojnym porozmawialiśmy o tym, jak zbadać ilość mikroplastiku, który rozprzestrzenia się w ekosystemach.
Tradycyjnie w Science pojawił się wątek kosmiczny Piotra Malca, tym razem o planetach swobodnych.
Audycję przygotowała Justyna Piekło.
Fot. Justyna Piekło