W siedzibie Oddziału IPN w Rzeszowie otwarta została dziś wystawa eksponatów filatelistycznych dotyczących cenzury korespondencji w stanie wojennym. Prezentowane są na niej koperty listów, pocztówki, telegramy oznaczone znakiem cenzury. Pochodzą ze zbiorów dr Adama Masłonia, filatelisty i nauczyciela akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.
Jak przypomina kolekcjoner, procedurę cenzury korespondencji uruchomiono już od 13 grudnia 1981 roku – powstało wówczas 49 wojewódzkich urzędów cenzury i 1 główny urząd cenzury w Warszawie. Stemple z numerami przybijane na przesyłkach oznaczają dane województwo i miasto w którym dokonano cenzury.
Cenzurowana była przede wszystkim korespondencja ludności, ale zdarzały się też przypadki cenzurowania korespondencji między instytucjami państwowymi, a nawet ośrodkami wojskowymi – w tym również stworzonymi w ramach misji za granicami kraju. Jak dodaje historyk rzeszowskiego IPN dr Marcin Bukała, wprowadzenie cenzury korespondencji było jedną z metod na zastraszenie i złamanie społeczeństwa – poprzez pozbawienie społeczeństwa jednej z podstawowych wolności człowieka – prawa do tajemnicy korespondencji.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w holu Oddziału IPN w Rzeszowie przy ulicy Słowackiego do 5 stycznia przyszłego roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30. To pierwsza i jedyna taka ekspozycja w kraju.
Tekst, fot.: Jerzy Pasierb