Ponad 100 tys. uchodźców z Ukrainy przejechało przez Rzeszów w pierwszym miesiącu po wybuchu wojny za wschodnią granicą Polski. Każdego dnia pomagali im wolontariusze i setki mieszkańców miasta. Za niespełna miesiąc w Parlamencie Europejskim zostanie otwarta wystawa dokumentująca pomoc udzielaną uchodźcom w Rzeszowie.
Na wystawie zostanie pokazanych 26 wielkoformatowych fotografii dokumentujących czas, kiedy do liczącego prawie 200 tys. obywateli Rzeszowa przyjechało ok. 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Dla jednych to miasto było tylko przystankiem w podróży, dla innych miejscem, w którym szukali schronienia. Wolontariusze pracowali 24 godziny na dobę, każdego dnia po 300 osób, wśród nich byli także urzędnicy miasta.
Mieszkańcy Rzeszowa zaprosili uchodźców do swoich domów, albo organizowali dla nich wsparcie.
W dzień i w nocy dostarczali na dworzec PKP i do specjalnie stworzonych punktów pomocowych żywność. Przygotowywali dla nich kanapki, a przedsiębiorcy finansowali ciepłe posiłki. Przynosili artykuły higieniczne, opatrunkowe, środki łączności i wszystko, co było potrzebne
– przypomina rzeczniczka prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec.
Domy Kultury zamieniły się w magazyny, w których zebrano 220 ton darów. W miejskiej hali sportowej powstał magazyn przeładunkowy.
To stąd wyruszały transporty humanitarne do Ukrainy. Autobusy, które przywoziły uchodźców, wracały do Ukrainy, po brzegi wypełnione materiałami opatrunkowymi i żywnością
– dodała rzeczniczka.
Rzeszów wysłał do walczącej Ukrainy niemal 300 transportów z pomocą, zanim otwarto oficjalne korytarze humanitarne. Później pośredniczył w przekazywaniu transportów humanitarnych z całej Europy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, ustanowił specjalny tytuł honorowy „miasta ratownika” dla miast, które pomagają ogarniętej wojną Ukrainie. Jako pierwszy wyróżniony tym tytułem został Rzeszów.
W Rzeszowie mieszka obecnie ok. 30 tys. uchodźców z Ukrainy. Rodzice pracują, dzieci chodzą do polskich szkół lub uczą się zdalnie, wg systemu ukraińskiego. Przed wybuchem wojny na Ukrainie, Rzeszów był spokojnym polskim miastem, 80 km od granicy wschodniej, zajmującym się przemysłem lotniczym i IT. Po 24 lutego 2022 roku stał się jednym z najważniejszych miast w Europie.
Wystawa zdjęć zorganizowana przez europosłankę Elżbietę Łukacijewską oraz prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka zostanie otwarta w Brukseli 9 stycznia 2024 roku. Oglądać ją będzie można przez trzy dni. Uzupełnieniem zdjęć będzie pokaz multimedialny i film prezentujący Rzeszów w pierwszych miesiącach od wybuchu wojny na Ukrainie.
Źródło: PAP, fot. pexels.com