Nadobnica alpejska czyli jeden z najpiękniejszych chrząszczy w Polsce pod specjalnym nadzorem. Nadobnica jest wpisana do Czerwonej Księgi gatunków zwierząt prawnie chronionych w Polsce. Przyczyna wymierania gatunku i zanikania jego populacji nie jest znana. Stąd współpraca Magurski Park i PGE.
Badania prowadzone do połowy listopada sprawdzały zdolność przemieszczania się nadobnicy, a w konsekwencji możliwości ewentualnego odbudowania się populacji, gdyby nastąpiła wystarczająca poprawa siedlisk. Druga część badań zakładała przeprowadzenie analizy genetycznej w celu określenie stanu zdrowotnego populacji.
Podczas badań udało się zebrać materiał genetyczny z ponad 100 osobników nadobnicy alpejskiej, który został poddany analizie w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN w Warszawie. Badania będą kontynuowane w 2024 roku.
Nadobnica alpejska to jeden z symboli Magurskiego Parku Narodowego, jak i Beskidu Niskiego, a także priorytetowego gatunku bezkręgowca z punktu widzenia sieci Natura 2000, zarówno w Karpatach, jak i w całej Polsce.
Tekst: Barbara Kozłowska, fot. Biuro Prasowe Grupy PGE