W przyszłym roku gmina Leżajsk planuje zakończyć zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Jest to niebezpieczna roślina parząca, która łatwo się rozsiewa , a jej wysokość dochodzi do 4,5 metra.
Samorząd rozpoczął walkę z barszczem Sosnowskiego w 2022 roku i te działania rozłożono na trzy lata. Podpisano umowę z firmą, która wykonywała zabiegi mechaniczne i chemiczne na obszarze ponad 60 hektarów , głównie na nieużytkach, polach i poboczach dróg. Usuwanie barszczu jest trudne i długotrwałe, ponieważ roślina ma duże korzenie i rozbudowany kwiatostan. Wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko mówi jednak, że efekty tych działań są już widoczne.
Barszcz Sosnowskiego sprowadzono do Polski w latach 50 ubiegłego wieku jako pasza dla zwierząt. Szybko się rozprzestrzenił i stał się dużym problemem w wielu miejscach. Oprócz gminy Leżajsk występuje m.in. m.in. w powiecie sanockim, a nawet w Rzeszowie.
W tym roku gmina Leżajsk zapłaciła prywatnej firmie za zwalczanie Barszczu Sosnowskiego ponad 550 tysięcy złotych. Większość tej kwoty pochodzi z Funduszy Norweskich.
Tekst: Dariusz Kapała / Fot.: barszczsosnowskiego.com