Wyjazd edukacyjny na dawne polskie Kresy będzie nagrodą dla laureatów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Konkurs pod hasłem „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” adresowany jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.
Zadaniem uczestników jest przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na przykład na temat losów dawnych mieszkańców I i II (pierwszej i drugiej) Rzeczypospolitej. „Ważne, żeby uczniowie postarali się odkryć jakieś nieznane postacie, czy epizody z dziejów Kresów wschodnich” – powiedział nam koordynator regionalny konkursu Zenon Fajger z rzeszowskiego oddziału IPN. To właśnie w tej placówce zostaną ocenione prace i wyłonieni zwycięzcy, którzy wezmą udział w etapie centralnym. Najlepsze prace zostaną nagrodzone w czerwcu m.in wycieczką na dawne polskie Kresy.
To już szósta odsłona konkursu będącego częścią projektu edukacyjnego IPN, którego celem jest popularyzowaniu wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich wśród młodzieży,. Jednym z najważniejszych aspektów projektu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni częścią naszej Ojczyzny – informują organizatorzy.
Tekst: Iwona Piętak / Fot: Sergiusz Kazimierczuk, edukacja.ipn.gov.pl