Stężenie pyłów PM 10 i PM 2.5 w powietrzu jest niebezpiecznie wysokie. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przestrzegają przed złą jakością powietrza między innymi w części województwa podkarpackiego. Ostrzeżenie dotyczy Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, dębickiego, jasielskiego, jarosławskiego, sanockiego, mieleckiego, krośnieńskiego, Krosna i Tarnobrzega.
Doktor Ryszard Olesiejuk z Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, konsultant wojewódzki do spraw chorób płuc, podkreśla, że inhalacja zanieczyszczonym powietrzem może powodować poważne choroby układu oddechowego. W konsekwencji długotrwałe narażenie na smog prowadzi do nadmiernej śmiertelności. W skali roku w Europie z powodu smogu umiera ok. 450 tys. osób, w Polsce 42 tys. osób.
Panujące warunki pogodowe, czyli silny mróz i słaby wiatr przyczyniają się do drastycznego zwiększenia zanieczyszczenia powietrza. Jak powiedziała Małgorzata Wojnowska, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, to między innymi efekt palenia w domowych piecach odpadami oraz używanie starych kotłów nie spełniających obowiązujących norm emisyjnych. Niezbędne są w tej sprawie kontrole Staży Miejskiej, która może sprawdzić czym palimy w piecu oraz stan kotła.
Małgorzata Wojnowska przypomina, że ciągle trwają nabory do programów „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie”, które wspierają mieszkańców Rzeszowa w między innymi wymianie starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz przeprowadzeniu niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Szczegóły składania wniosków można uzyskać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.
Wnioski mogą składać też mieszkańcy pozostałych gmin w miejscowych urzędach.
Relację przygotowała Justyna Piekło.
Tekst: Justyna Piekło, fot pixabay.com