Gdzie można spotkać utopca, dlaczego raubsic, czyli lasowiacki kłusownik przepuszczał żywą żmiję przez lufę strzelby, na te i inne pytania udzieli odpowiedzi nowa gra edukacyjna „O czym dudni woda w studni?”, poświęcona kulturze Lasowiaków. Gra została wydana przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Młody Mołodycz z Mołodycza koło Jarosławia, dzięki dofinansowaniu ze środków województwa podkarpackiego.
Jak poinformował PAP Łukasz Zagrobelny z „Młodego Mołodycza”, głównym zamierzeniem tej nowej, ilustrowanej gry było przybliżenie szerokiego kontekstu lasowiackiej kultury, ich historii i zwyczajów. Przypomniał, że Lasowiacy zamieszkiwali w północnej części woj. podkarpackiego, na terenie Puszczy Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu.
To ludzie lasu, osadnicy puszczańscy, ludność pierwotnie przybyła z innych terenów, reprezentująca różne kultury. Odizolowani, w rozległych obszarach leśnych kształtowali oni przez wieki, wyróżniającą się na tle innych polskich grup etnograficznych, charakterystyczną gwarę, strój, zdobnictwo, muzykę i inne elementy tworzące unikatowy obraz lasowiackiego folkloru
– przybliżył Łukasz Zagrobelny.
W grę jednocześnie może grać od dwóch do siedmiu osób, powyżej siódmego roku życia. Została ona opracowana w trzech poziomach trudności. Gra zawiera 10 kart postaci, bohaterów lasowiackich legend i opowieści oraz 130 pytań wraz komentarzami poświęconymi kulturze materialnej Lasowiaków, ich zwyczajom i obrzędom dorocznym, wierzeniom, rzemiośle, a także współczesnemu kontekstowi kultury lasowiackiej.
W grze znalazło się także 20 zadań testujących umiejętności i spostrzegawczość graczy. Uczestnicy gry będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. gdzie można spotkać utopca, dlaczego świetny skrzypek mógł budzić nie tylko zachwyt, ale też strach, dlaczego raubsic lasowiacki kłusownik, przepuszczał żywą żmiję przez lufę strzelby, czym były błędne ognie i dlaczego lasowiackie gospodynie święciły pokarmy w opołkach, kto pierwszy musiał przyjść w Wigilię do lasowiackiej chałupy, kim jest retman i czym, oprócz kucia koni zajmował się kowal.
Szata graficzna prezentuje zarówno bohaterów gry, jak i elementy architektoniczne i te, związane z rzemiosłem lub obrzędami i wierzeniami lasowiackimi. Gra posiada dwa warianty, które można swobodnie modyfikować i dostosowywać do poziomu graczy. Przybliżony czas gry wynosi od 30 do 60 minut. Jak podkreślił Zagrobelny, dodatkowym atutem warstwy merytorycznej gry jest dołączona broszura zawierająca informacje dotyczące Lasowiaków, ich kultury i zwyczajów.
Zapraszamy do poznania magicznego świata Puszczy Sandomierskiej i odkrycia tajemnic Lasowiaków, gwarantując, że będzie to przygoda pasjonująca i ciekawa, a w wielu miejscach zaskakująca
– zaprosił Zagrobelny.
I dodał, że to propozycja dla każdego, kto chce spędzić wolny czas w aktywny sposób, przy okazji poznając nowe zwyczaje, kulturę i osoby. Grę „O czym dudni woda w studni?” można bezpłatnie pobrać i wydrukować ze strony www.izbapamieci.org.pl (PAP)
Fot. pexels.com