Będzie można na niej usiąść, nacisnąć przycisk i posłuchać muzyki, którą „Duduś” skomponował do najpopularniejszych polskich filmów i seriali. Grająca ławka ma prawie pięć metrów i kształt delikatnego łuku. Po lewej stronie siedzi „Duduś”, w rękach trzyma saksofon. Postać naturalnych rozmiarów została odlana z brązu. Na oparciu ławki namalowano pięciolinię z nutami. W jednej z nut zamontowano przycisk, który włącza muzykę.
W towarzystwie Jerzego Matuszkiewicza można posłuchać jego najbardziej znanych dzieł m.in. z serialów: „Czterdziestolatek”, „Wojna domowa” oraz kilku jego utworów jazzowych
– powiedziała PAP Agata Koba, rzeczniczka urzędu miasta w Jaśle.
Nad ławką, na ścianie domu kultury są zdjęcia z filmów do których Matuszkiewicz napisał muzykę. Jerzy Matuszkiewicz urodził się w 1928 roku w Jaśle, skąd wyjechał po ukończeniu gimnazjum. Zawsze jednak pamiętał o rodzinnym mieście. Fundował stypendia dla młodzieży uzdolnionej muzycznie, dofinansował zakup nowego fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, przekazywał też datki na renowację zabytków starego cmentarza w Jaśle. Ławka ze słynnym kompozytorem to inicjatywa jasielskiego artysty-fotografika Tomasza Kasprzyka, który przyjaźnił się z „Dudusiem”.
Kompozycje, które stworzył Jerzy Matuszkiewicz to najszlachetniejszy klejnot w koronie ponadczasowej popularności dzieł filmu polskiego. Piosenki z jego muzyką rozpoznają, nucą i kochają całe pokolenia Polaków. „Duduś” był nie tylko wybitnym muzykiem, ale bardzo życzliwym człowiekiem, nietuzinkowym, dowcipnym, wiernym sobie i swoim zasadom
– wspomina swojego przyjaciela Tomasz Kasprzyk.
Jerzy Matuszkiewicz z Jasła wyjechał do Lwowa, gdzie skończył studia prawnicze. Później przeniósł się do Krakowa, jednocześnie w łódzkiej filmówce studiował na wydziale operatorskim. Ostatecznie wyjechał do Warszawy.
Matuszkiewicz był jednym z pionierów jazzu w Polsce, napisał muzykę do ponad 200 seriali telewizyjnych, filmów fabularnych, czy animowanych. Jego kompozycje można usłyszeć w produkcjach: „Przygody psa Cywila”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Kolumbowie”, „Lato leśnych ludzi”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Janosik”, „Alternatywy 4″, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwana, poszukiwany”, czy „Janosik”. Zmarł w Warszawie w wieku 93 lat.
Ławka „Dudusia” zostanie odsłonięta w środę, 24 stycznia. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17:30, następnie będzie koncert podczas którego wystąpią Henryk Miśkiewicz i Dorota Miśkiewicz oraz zdobywcy Stypendium Artystycznego im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Na scenie Jasielskiego Domu Kultury zabrzmią m.in. dźwięki z filmów do których muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz. (PAP)
fot. UM Jasło