Na Uniwersytecie Rzeszowskim została otwarta zmodernizowana pracownia RTG. Kształcą się w niej studenci kierunku Elektroradiologia. Teraz będą mieli możliwość treningu we wszystkich technikach stosowanych obecnie w radiografii.
W roku 2023 obchodzono 10-lecie kierunku Elektroradiologia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wtedy rozpoczęto modernizację bazy dydaktycznej. Przed modernizacją pracowni RTG studenci kształcili się tylko z użyciem systemu radiografii cyfrowej pośredniej. Teraz będą korzystać z najnowszej generacji systemu radiografii cyfrowej bezpośredniej.
Uniwersytet zakupił też specjalny fantom, który w badaniu RTG i TK pozwala uwidocznić obrazy wnętrza jak w przypadku ciała prawdziwego pacjenta. To wszystko uzupełnia cyfrowy, przenośny aparat RTG, którym można wykonać badanie w dowolnych warunkach, między innymi w czasie symulacji urazów komunikacyjnych. Modernizacja pracowni pozwala utrzymać rzeszowskiej Elektroradiologii pozycję lidera w Polsce.
O technologii wykorzystywanej w elektroradiologii mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Urbanik z Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Rzeszowskiego w rozmowie z Justyną Piekło.
Tekst, fot.: Justyna Piekło