Stan naszych płuc jest alarmujący – donoszą specjaliści. Tegoroczna edycja zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zatytułowana „Płuca po pandemii” ma poprawić tę sytuację. Wywołane przez koronawirusa zapalenia płuc pozostawiły poważne, trwałe zmiany o charakterze zwłóknień.
Palenie papierosów wpływa bardzo niekorzystnie na nasze płuca. To jeden z głównych czynników przyczyniających się do raka płuca. Jakość powietrza ma podstawowe znaczenie
– wyjaśnia doktor Grzegorz Hydzik, specjalista chorób płuc, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej “Sanatorium” w Górnie. Wskazuje, że za wiele dodatkowych problemów z płucami jesteśmy odpowiedzialni sami.
Jakość powietrza możemy poprawić przed odpowiedzialne podejście do wymiany starych pieców na te ekologiczne. Wiele możemy też zrobić dbając o szczepienia przeciw grypie i COVID-19, zdrową dietę i zdrowy tryb życia.
Otyłość sprzyja rozwojowi chorób płuc przez to, że dużo gorzej się one wentylują podczas oddychania
– dodaje doktor Grzegorz Hydzik.
Warto też wykonywać ćwiczenia oddechowe, które korzystnie wpływają na płuca, zwiększają pojemność płuc, uelastyczniają klatkę piersiową i wzmacniają mięśnie oddechowe.
Tekst, fot.: Szymon Taranda