Siedem wniosków z województwa podkarpackiego otrzyma dotacje w tegorocznej edycji programu „Niepodległa”. Jego celem jest upamiętnienie bohaterów i wydarzeń z lat 1768 – 1989, od Konfederacji Barskiej aż do Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów.
Wśród instytucji z naszego regionu jest Gminny Ośrodek Kultury w Zarszynie z siedzibą w Nowosielcach, który przygotował pomysł pod hasłem „Z NIEPODLEGŁĄ na TY”. Dom Kultury w Pilźnie i Muzeum Regionalne zrealizują projekt pod hasłem „W służbie Ojczyźnie” – udział pilźnian w walkach
narodowowyzwoleńczych XIX i XX w.
Z kolei Stowarzyszenie „Życiowa Przestrzeń” z Głowienki koło Krosna zorganizuje imprezę pod hasłem Skrzydła Podkarpacia – dzień pasjonatów lotnictwa. Natomiast Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym otrzyma dofinansowanie na projekt Krwawe ścieżki do Niepodległej – Rekonstrukcja „Bitwy na Klarowcu”.
Z dotacji skorzysta też Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku na projekt „Pamiętamy o wolności!”. Kolejnym wnioskodawcą, który uzyskał wsparcie finansowe jest Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Osieku Jasielskim z projektem pod hasłem „Pamięć o bohaterach i wydarzeniach budujących Niepodległe Państwo Polskie”.
Wreszcie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego zyskało dotację na projekt „Dla Niepodległej – Patroni 2024 r. – edukacja patriotyczna w woj. podkarpackim”. W sumie dofinansowanie otrzymało 125 wnioskodawców. Łączna kwota na realizację projektów wyniosła 6 milionów złotych.
Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. Projekty mogą być realizowane od 8 lutego do 20 listopada. W ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” można realizować: wystawy, rekonstrukcje historyczne, festiwale, koncerty patriotyczne, spektakle, projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji (gry terenowe, wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy, warsztaty), szlaki tematyczne i historyczne, kwerendy archiwalne i naukowe zakończone upowszechnieniem wyników, murale i mappingi.
Uzupełnieniem działań mogą być dodatkowe przedsięwzięcia realizowane w przestrzeni wirtualnej. Wspierane będą projekty, których założenia są zgodne z wartościami wolności, solidarności oraz poszanowania godności i praw człowieka, służące wzmacnianiu wspólnoty w oparciu o polską tradycję państwową.
Tekst: Barbara Kozłowska / Fot.: pixabay