W Tarnobrzeskim Domu Kultury o artystce ludowej „Lasowiaczce z Machowa” mówiono w sposób tradycyjny, ale i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jak podkreśliła współorganizująca konferencję Małgorzata Fajt, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej chciano w ten sposób przybliżyć lasowiacki świat, zaznajomić szczególnie dzieci, młodzież z jego kulturą, językiem, obrzędami, by chcieli oni w przyszłości sięgać do tej bogatej tradycji. Także, by się inspirować mając świadomość, że tu tkwią ich korzenie.
Janusz Wepsięć z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000, przypomniał uczniom, że miejscem życia Lasowiaków była dawna Puszcza Sandomierska, z której to nasi przodkowie korzystali. Natomiast Halina Ordon, kierownik Zespołu Ludowego „Cyganianki” opowiedziała o kulturze i zwyczajach Lasowiaków. Jej wypowiedź uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego „Rutka” z Cyganów, oraz Kapeli Ludowej „Lasowiacy”.
Na zakończenie niezwykłą atrakcją była prezentacja, którą przygotowano z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu do dzieci, w pewnym sensie mówiła sama Maria Kozłowa. Bohaterka konferencji w ten wyjątkowy sposób skierowała z ekranu przesłanie „…pamiętać trzeba, skąd jesteśmy, gdzie są nasze korzenie…”.
Konferencja odbyła się w ramach obchodów roku Marii Kozłowej, który został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Tarnobrzega.