Sylwetki 50 Polek i Polaków – wybitnych wynalazców, konstruktorów, budowniczych, przemysłowców i społeczników – od XIX do XXI wieku – pokazuje wystawa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Są wśród nich zarówno osoby powszechnie znane, takie jak Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Łukasiewicz, Ernest Malinowski czy Władysław Grabski, jak i nieznane szerzej lub wręcz zapomniane. Na planszach są na przykład Wojciech Lutowski powstaniec listopadowy, architekt, konstruktor pieca hutniczego, Stanisław Strójwąs wynalazca zupy w proszku i kisielu czy Rudolf Zuber badacz geologii Karpat Wschodnich.
Otwarta dzisiaj (7.03) ekspozycja pt. „Polscy bohaterowie. Innowatorzy, modernizatorzy, wynalazcy i ich wkład w rozwój społeczny” została przygotowana przez pracowników Kolegium Nauk Humanistycznych. Jak powiedział Polskiemu Radiu Rzeszów prorektor prof. Paweł Grata, celem przedsięwzięcia jest przybliżenie postaci ludzi, którzy zmieniali rzeczywistość nie tylko na ziemiach polskich, ale i za granicą. Wystawę „Polscy bohaterowie” można oglądać w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych przy ulicy Kopisto 2a do 7 kwietnia.
Prezentacja jest też dostępna on-line pod adresem internetowym polscy-bohaterowie.pl, ma też wersję drukowaną w postaci albumu
– poinformował Polskie Radio Rzeszów kierownik projektu dr Jarosław Kinal.
Wystawa jest realizowana w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki RP.
Tekst i fot.: Iwona Piętak