Ponad sześćdziesięcioro uczniów I-go i IV-go Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu uczestniczyło w symulacji rozprawy sądowej w Wydziale Rodzinnym przemyskiego Sądu Rejonowego. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Edukacji Prawnej Justitia wspólnie z Komendą Miejską Policji i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Sprawę nastolatki podejrzanej o posiadanie i zażywanie narkotyków prowadziła sędzia Karolina Rokita.
Dzień Edukacji Prawnej to bardzo ważny dzień, to są dziesiątki wydarzeń edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. To wspaniała okazja do tego, żeby młodym ludziom przybliżyć prawo i język prawa
– podkreśliła sędzia Rokita.
W rolę podejrzanej i świadków wcielili się uczniowie klasy policyjnej IV LO. Role rodziców odegrali przemyscy policjanci. Celem Dnia Edukacji Prawnej jest promocja wiedzy prawnej, rozbudzenie zainteresowania wśród młodzieży tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości.
Symulacja rozprawy uświadomi młodym ludziom, jakie mogą być konsekwencje posiadania i zażywania narkotyków przez nieletnich
– zaznacza Anna Mazek, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pomysłodawczyni wydarzenia.
Po trwającej dwie godziny rozprawie, ze względu na skruchę nastolatki i refleksję rodziców, sąd odstąpił od stosowania środków wychowawczych. Była to pierwsza tego typu symulacja postępowania, w której udział wzięli uczniowie przemyskich szkół.
Tekst, fot.: Grzegorz Janiszewski