Audycje
ARTYZM WSZECHŚWIATA

O niezwykłej technologii platform wiertniczych

2 sty · 16:57
O niezwykłej technologii platform wiertniczych

"Stalowe wyspy, czyli cuda inżynierii gaszące światowe pragnienie paliwa dla milionów ludzi i ich maszyn" - to poetyckie określenie urządzeń. dzięki którym nasza cywilizacja nie mogłaby się w takim tempie rozwijać. Platformy wiertnicze - bo o nich mowa - należą do jednych z najbardziej złożonych i skomplikowanych mechanizmów jakie kiedykolwiek stworzyła ludzka myśl. Załogi obsługujące "stalowe wyspy" to prawdziwa elita wśród fachowców tak rozmaitych gałęzi techniki i nauki jak: geologia, materiałoznawstwo, programowanie, elektronika, nawigacja morska, czy projektowanie maszyn, urządzeń lub budynków. Platformy to tak naprawdę miasta na wodzie, na pokładzie których znajdują zatrudnienie przedstawiciele niemalże każdej profesji. Zapraszamy na drugie spotkanie z kapitanem i jednocześnie kierownikiem pływającego po morzach i oceanach statku wiertniczego - Grzegorzem Lubańskim.

W kolejnej części audycji "Artyzm Wszechświata - wiedza, nauka, technologia" opowiemy o rodzajach platform, o codziennym trudzie życia na wyspach oddalonych od lądu i na pokładach statków poszukujących tak cennego złoża jakim jest ropa naftowa. Kapitan opowie o historii powstania tych niezwykłych konstrukcji, specyfice pracy wymagającej od każdego członka załogi nie tylko fachowości, ale także wyjątkowych predyspozycji psychicznych, odporności i życia w ciągłym napięciu i uwadze. Pan Grzegorz opowie również o zagrożeniach i ogromnych dochodach firm czerpiących niebotyczne zyski ze sprzedaży nafty, ale także o klęskach i przyczynach porażek, na jakie jest narażony każdy śmiałek, który ma odwagę zaryzykować niemały kapitał w poszukiwanie i eksplorowanie podwodnych złóż.

Opowiemy o rodzajach platform, o tym dlaczego na niewielkiej powierzchni Zatoki Meksykańskiej ułożono tak wiele rur, że można by nimi niemalże dwukrotnie opasać ziemski równik. Wszyscy wiemy, że platyna należy do jednych z najdroższych metali szlachetnych, ale tylko nieliczni wiedzą, że wykorzystano setki ton tego cennego stopu do budowy konstrukcji platformy na Morzu Północnym.

W rozmowie poruszymy temat tzw. "dynamicznego pozycjonowania", czyli systemu komputerowego i sprzęgniętych z nim mechanizmów i urządzeń umożliwiających stabilne utrzymanie w bezruchu tysięcy ton na rozchwianej powierzchni wód. Tę zaawansowaną technologię można porównać jedynie do techniki kosmicznych sond penetrujących najdalsze zakamarki naszego Wszechświata i tych, które wylądowały na Księżycu, Wenus czy Marsie.

Rozmowie z Grzegorzem Lubańskim towarzyszą fragmenty książki "Otchłań" w interpretacji Mateusza Górskiego. Helen Scales, autorka bestselleru, nie tylko przenosi nas w morskie głębiny, ale także na stronach swojego dzieła udowadnia jak bardzo przyszłość stworzeń lądowych zależy od cienkiej, płynnej powłoki nadającej Ziemi charakterystyczny, doskonale widoczny z kosmosu niebieski kolor. Zapraszamy na pokłady statków i platform wiertniczych już 5 stycznia, jak zawsze tuż po godzinie 21:00. W naszej antenowej zabawie zadamy pytanie, a zwycięzców nagrodzimy egzemplarzami książki popularyzującej wiedzę, naukę i technologię.

fot. archiwum

2 stycznia ·  16:57

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez