Rząd jest za jawnością majątków żon i mężów najważniejszych osób w państwie. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec dwóch poselskich projektów w tej sprawie – autorstwa Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Oba projekty zostały przedłożone przez ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka.
Rząd zarekomendował kontynuowanie prac parlamentarnych nad pierwszym z projektów, z uwzględnieniem przyjętych uwag. Jednocześnie Rada Ministrów nie rekomenduje dalszych prac nad drugim projektem, ponieważ „jego najważniejsze rozwiązania znajdują się w projekcie druku numer 155”
Projekt autorstwa Koalicji Obywatelskiej zakłada, że osoby, które pełnią najwyższe funkcje publiczne, miałyby składać oświadczenia o stanie majątkowym wraz z ujawnieniem odrębnego majątku małżonka. Obowiązek ten dotyczyłby między innymi prezydenta, marszałków oraz wicemarszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów, premiera, wicepremierów oraz ministrów, a także radnych.
Do składania oświadczeń majątkowych byliby zobowiązani również prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządu spółek Skarbu Państwa, bez względu na wielkość udziału w spółce.
Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości powiela rozwiązania zawarte w druku 155, dodając, że do składania oświadczeń majątkowych byliby zobowiązani również wszyscy prezesi, wiceprezesi i członkowie zarządów spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto w projekcie PiS osoby sprawujące najważniejsze funkcje państwowe musiałyby dołączyć do oświadczenia majątkowego kopię zeznań podatkowych z 10 lat poprzedzających rok złożenia oświadczenia. Obowiązek ten dotyczyłby prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz ministrów. (IAR)
Fot. pixabay.com