Zakończył się 5. Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR zorganizowany w Warszawie.
Podczas dwóch dni, w ponad 30 debatach wzięło udział blisko 200 zaproszonych ekspertów. Rozmawiali o ochronie środowiska, nowych technologiach na rzecz klimatu i strategii działań.
W tegorocznych panelach dyskusyjnych i prezentacjach dominowały kluczowe wyzwania, przed jakimi stoi Polska w najbliższym czasie. Jednym z nich jest neutralność klimatyczna i dekarbonizacja przemysłu i produkcji. Eksperci rozmawiali między innymi o planie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz małych reaktorów modułowych (SMR). Była mowa też o elektromobilności, redukcji emisji dla samochodów osobowych i dostawczych.
Część spotkań była poświęconych odpowiedzialności społecznej biznesu i współpracy przedsiębiorstw na rzecz klimatu. Eksperci rozmawiali o tym jak stworzyć rzetelną i skuteczną strategię firmy na ścieżce zrównoważonego rozwoju. W dyskusji o gospodarce obiegu zamkniętego omawiany był system kaucyjny, który zacznie obowiązywać w Polsce w 2025 roku.
Eksperci rozmawiali też o tym jak projektować i budować miasta. Omawiane były technologie, które mogą być zastosowane w przestrzeni miejskiej i mają korzystny wpływ na środowisko. Rozmawiano również o rozwiązaniach służących redukcji emisji budynków.
W Szczycie Klimatycznym TOGETAIR wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, instytucji naukowych, biznesu i organizacji pozarządowych.
5. Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR zorganizowały Fundacja Czyste Powietrze oraz Fundacja Pozytywnych Idei. Polskie Radio Rzeszów objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Tekst i fot.: Justyna Piekło