Znamy wyniki 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Na Podkarpaciu wśród placówek przyjaznych takim osobom pierwsze miejsce trzeci raz z rzędu zajęło Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale z oddziałami dwujęzycznymi
– mówi Kacper Blok, koordynator rankingu w woj. podkarpackim. Wymienił też inne szkoły, które w tym roku dołączyły do grona placówek oświatowych przyjaznych osobom LGBTQ+. To m.in. Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. Stanisława Barańczaka w Rzeszowie.
Fundacja GrowSPACE po raz pierwszy ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+ w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a nie, jak dotychczas, przed budynkiem. Najwyżej ocenione zostało I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie.
Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 20 tys. osób z 16 województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące szkół.
To inicjatywa, w której uczniowie oceniają za pomocą ankiet, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich, bez względu na płeć czy orientację
– dodaje Kacper Blok.
W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Saska Szkoła Realna – Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu (po raz pierwszy na liście), 2. Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 „SOS” w Warszawie (po raz pierwszy na liście).
Tekst: Joanna Ślońska, PAP, fot. pixabay.com/ilustracyjne