To trzeci i zarazem ostatni z cyklu murali poświęconych mieszkańcom wielonarodowego miasta z okresu monarchii austro-węgierskiej. Mural na bloku przy ulicy Rzecznej przedstawia tańczące kobiety: Polkę, Węgierkę i Ukrainkę.
Pierwszy mural z postacią modlącego się Żyda powstał na kamienicy przy ulicy Słowackiego już w marcu. Na początku kwietnia na Osiedlu Winna Góra odsłonięto mural poświęcony węgierskiemu generałowi. Dzieła powstały w ramach projektu „Szlak murali Twierdzy Przemyśl”, a ich autorem jest jarosławski artysta Eliasz Dyrow.
Murale są hołdem dla mieszkańców wielonarodowego Przemyśla z okresu I wojny światowej. Polacy, Żydzi, Węgrzy, Rusini, oni tu razem żyli, pracowali, bronili twierdzy, stanowili koloryt tego miasta. Chcemy to podkreślać
-mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, pomysłodawca projektu.
Dzieła „Szlaku Murali Twierdzy Przemyśl” możemy obejrzeć na kamienicach przy ulicy Słowackiego 29 i Chrobrego 58, a także na bloku przy ulicy Rzecznej 10 w Przemyślu. Prace powstały w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”, dofinansowanego z Funduszy Norweskich.
Relacja Grzegorza Janiszewskiego.
Tekst i fot. Grzegorz Janiszewski