Dzień Flagi, święto, ustanowione w roku 2004, ma przywoływać historię i znaczenie biało-czerwonej flagi jako jednego z polskich symboli narodowych.
Jak przypomina gość Polskiego Radia Rzeszów, historyk, profesor nadzwyczajny z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu Andrzej Olejko, źródeł polskiej flagi państwowej należy szukać w wieku X, w chorągwiach piastowskich władców oraz chorągwiach prywatnych. Chorągiew jako flaga narodowa pojawiła się w XIII wieku, jako czerwona flaga z białym orłem.
Jak dodaje nasz gość, do barw białej i czerwonej jako narodowych nawiązano 3 maja 1792, podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kiedy to pojawiły się one w męskich i damskich ubiorach. Natomiast po raz pierwszy oficjalnie biel i czerwień za barwy narodowe uznane zostały przez Sejm w czasie powstania listopadowego uchwałą z 7 lutego 1831 roku. Po odzyskaniu niepodległości za symbol państwowy biało-czerwona flaga oficjalnie uznana została w roku 1919, kiedy to barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia tegoż roku.
Swoją symbolikę mają też kolory polskiej flagi – biel to m.in. czystość intencji, lojalność i szlachetność, czerwień to dzielność, żarliwość, odwaga, waleczność i poświęcenie.
Rozmawia Jerzy Pasierb.
Tekst: Jerzy Pasierb, fot. Polskie Radio Rzeszów